Očima hlavního kouče: Nejúspěšnější a nejnáročnější sezona

Basketbalový klub Žabiny Brno má za sebou sezonu snů. Ze čtyř soutěží, ve kterých se letos brněnský celek představil, vzešly tři cenné kovy včetně dvou šampionských titulů. Týmové předsezonní ambice se tak naplnily do poslední kapky. I proto trenér Viktor Pruša letošní rok považuje za vůbec nejúspěšnější, ale zároveň také za nejnáročnější v novodobé historii klubu.

Zúčastnit se dvou českých i evropských soutěží a podat maximum? Pro někoho dost možná příliš velké sousto na jednu sezonu, pro tým brněnských Žabin takřka brnkačka. Basketbalistky z haly Rosničky totiž nejen že předvedly své kvality, ale vybojovaly tři cenné kovy a historický úspěch ve druhé nejprestižnější evropské lize. „Před sezónou jsme si stanovili nějaké cíle, kterých bychom chtěli dosáhnout. A podle mě jsme je splnili do posledního detailu,“ prozradila za tým kapitánka Lenka Šoukalová.

Její družstvo letos dokázalo, že právem patří k basketbalové špičce nejen v Česku, ale i Evropě. Vedle mistrovského titulu EWBL, neboli soutěže pro týmy ze střední, východní a severní Evropy, zanechaly velkou stopu také ve své premiérové sezoně Eurocupu, když se ze základní části probojovaly až mezi šestnáctku nejlepších celků ligy. Vypadli jsme až s pozdějším celkovým vítězem. Za naše představení v soutěži se nemusíme stydět,“ podotkla pětadvacetiletá křídelnice, která v ženském Áčku působí již devátou sezonu.

Kapitánka Lenka Šoukalová zdvihající pohár pro vítěze EWBL

Naopak v domácí scéně našly Žabiny pouze jednoho přemožitele. Jako vítězky Českého poháru se probojovaly i do samotného finále nejvyšší české ligy. Žabinám se však nepodařilo prolomit devítiletou neporazitelnost ZVVZ USK Prahy a sezonu zakončily stříbrem. Vzhledem k situaci mělo však spíše příchuť zlata.

Svoji medailovou sbírku tak zkompletovaly o třetí letošní zisk. I proto hlavní trenér Žabin považuje letošní rok za nejpovedenější od dob, kdy se spolu s asistentem Jakubem Gazdou stali součástí Žabiňácké rodiny. „Fakt, že jsme uplynulých šest let koncepčně a systematicky pracovali, vidím jako nejdůležitější faktor našeho úspěchu a vyústění dlouhodobější práce ziskem tří cenných medailí a TOP16 v premiérové sezoně v Eurocupu,“ řekl Viktor Pruša.

Trenérské Žabinské duo Viktor Pruša a Jakub Gazda

Nesobecký tým s velkým T

Část zásluh na medailích přisuzuje právě zmíněné evropské lize, neboť dle jeho slov díky ní hráčky nabraly potřebné zkušenosti a herní sebevědomí. Dalším faktorem v Žabinském úspěchu je příliš nezměněná sestava družstva. „Skutečnost, že tuzemská část kádru zůstala téměř totožná a s příchodem zkušených reprezentantek přibyla kvalita, nám velmi pomohla. Hráčky velmi dobře plnily své role a již z minulosti velmi dobře znaly herní koncept, který respektovaly,“ vysvětlil Pruša.

Kvůli zraněním důležitých českých hráček se však k týmu musely připojit po roční odmlce dvě zahraniční posily. „V rozběhnuté sezoně se jednalo o citelný zásah a trvalo tím pádem o něco déle, než se etablovaly na pro ně zcela nový herní systém. Ve výsledku však skvěle zapadly, přizpůsobily svoji hru ve prospěch týmu a svojí profesionalitou byly důležitou součástí. Celkově se jednalo o velmi dobře koučovatelný nesobecký tým s velkým T,“ vyzdvihl šestatřicetiletý trenér.

Radost basketbalistek Žabin po postupu do finále ŽBL

A že chemie v kabině fungovala správně, potvrzuje i kapitánka Šoukalová. „Osobně jsem velkou část sezony nehrála, ale čas s holkama jsem si užila. Byla radost je sledovat. Zároveň v týmu po celou dobu panovala pohodová nálada a i to byl faktor, který hrál důležitou roli v tom, že jsme dosáhli tolika úspěchů. Letos jsme toho hodně nacestovali a asi nikdy nezapomenu na výlet do francouzského Bourges,“ usoudila.

Náročnost nadměrného počtu zápasů a neustálého cestování po téměř celou část roku zmiňoval i Pruša. „Museli jsme se koncentrovat hned na pět vrcholů, což nebylo z hlediska načasování formy a fyzicko-psychické připravenosti hráček jednoduché,“ sdělil a dodal, že právě poslední zápas Eurocupu v něm nezanechal nejlepší pocity. „Venkovní zápas v Bourges ovlivněný covidem byl z mého pohledu hazardem se zdravím hráček. Krásných momentů bylo spoustu, ale myslím, že postup do TOP 16 Eurocupu přes Miškolc vnímám asi jako ten nejsilnější. Kromě samotného historického postupu jsme v této fázi sezony předváděli také skvělý basketbal,“ vysvětlil Pruša.

A právě na tento styl parádního basketbalu chtějí Žabiny navázat i v dalších ročnících. Na paměti však brněnský kouč má, že potvrdit těžce vybudovanou pozici z této sezony bude velká výzva. Především chce ale v budoucnu udržet stále vysoký standard práce. „Dělat věci, které mají smysl. Dávat možnost hráčkám získávat prostřednictvím klubu maximum zkušeností, které zúročí v reprezentačním dresu a posilovat know how českého basketbalu v Evropě,“ upřesnil.