Oslabené Žabiny urvaly v prodloužení důležitou výhru nad Slavií

Ani absence tří hráček základní rotace nezabránila Žabinám Brno urvat další ligovou výhru. I přes pomalejší vstup do utkání s BLK Slavií Praha otočil mistr Českého a Česko-slovenského poháru po dominanci pivotmanek Stoupalové a Cunane duel 16. kola Chance ŽBL a po prodloužení se radoval z důležitého triumfu 88:80. Žabiny tak uhájily před posledními třemi zápasy základní části druhé místo tabulky, které jim zajišťuje výhodnější pozici do nadstavby.

S vědomím, že mohou nad oslabenými Žabinami jenom získat, vlétly basketbalistky Slavie do prvního utkání po reprezentační pauze. A zatímco domácí tápaly v útoku i obraně, Pražačky proměnily téměř vše, co vypustily z ruky. Po odehraných pěti minutách vedly až překvapivě nad brněnským celkem o deset bodů.

Náskok si nad Žabinami držela Slavie i v úvodu druhé čtvrtiny, kdy ani celoplošný pressing svěřenkyním Viktora Pruši nestačil. Bývalé reprezentační duo Hanušová – Suchanová tříbodovými pokusy táhly hostující celek. Pak ale přišel čas čerstvého mistra Českého a Česko-slovenského poháru. „Měly jsme dobrý start. Vím, že Žabiny byly oslabené, ale na druhou stranu my jsme skoro tři týdny nehrály zápas, takže i pro nás to bylo těžké. Žabiny jsme překvapily, hodně nám padalo a byly jsme výborné v obraně. Od druhého poločasu to ale opadlo a nepobraly jsme, že musíme jít i do nájezdu a ne to jenom odstřelovat,“ popsala vývoj prvního poločasu i následný zlom kapitánka hostujícího celku Eliška Žílová.

I bez střelkyň Petry Záplatové a Nikoly Dudášové, které obě seděly na lavičce se zavázaným prstem, se ráznou koncovkou prvního poločasu Žabiny dotáhly zásluhou Natálie Stoupalová a Elissa Cunane na rozdíl jediného bodu. K pivotmanské dvojici se útočně přidala i Nikolina Knežević a Žabiny tak zdárně otočily duel ve svůj prospěch. Ani Praha však svoje zbraně nesklopila.

O vítězi středečního duelu tak muselo rozhodnout až prodloužení. A to si domácí už vzít nenechali. „Jsme strašně rádi, že jsme dnešní zápas zvládli. V první půli jsme povolili Slavii se rozehrát, šestačtyřicet bodů i v takto úzké rotaci je strašně moc. Ve třetí čtvrtině jsme zlepšili obranu a dostali se do vedení, které jsme bohužel ve čtvrté pustili. Prodloužení jsme urvali na svoji stranu, za což jsme rádi, ale musíme velice rychle zregenerovat, protože nás v pátek čeká zápas v Trutnově,“ okomentoval výhru 88:80 i náročný program asistent Michal Martišek.

Skvělé výkony v nízké rotaci předvedly ve středečním kole zejména podkošové opory Žabin kapitánka Stoupalová (23 bodů) a Cunane, která z palubovky neslezla za celou dobu ani na sekundu a nasbírala neuvěřitelných 25 bodů a 23 doskoků. „Minulý týden jsme dost poctivě trénovaly, takže jsme na to kondičně byly připravené. Naty hrála skvěle. Věděly jsme, že už posledně měly problém s obranou nás podkošových hráček a Naty toho využívala, dobře si najížděla a otvírala tak i pozice pro mě,“ okomentovala k výkonu americká posila.

Žabiny si vítězstvím pojistily druhé místo základní části, které by jim podle papírových předpokladů mělo zůstat i do nadstavby. Brňačky totiž poslední tři kola odehrají se slabšími celky Trutnova, Ostravy a Brandýse. I tak je ale sled čtyř utkání během dvanácti dnů v okleštěné rotaci velmi nevyzpytatelný.

Žabiny Brno vs. BLK Slavia Praha 88:80 (21:28, 24:18, 18:8, 13:22, 12:4)

Body: Stoupalová 23, Cunane 25 + 23 doskoků, Knežević 18 + 7 asistencí, Hamzová 12 + 7 asistencí, Sklenářová 7, Kytlicová 3, Mezihoráková 0, Nétková a Kalná nenastoupily