Poslední čtyři týdny byly velmi krušné, přiznal Pruša

Nedělní výhra 76:74 v brněnském derby košem s závěrečným klaksonem je pro Žabiny ještě o něco cennější, než se na první pohled může zdát. Podle soupisky totiž sice byly do prvního kola nadstavby Chance ŽBL mimo Emmy Čechové v plném složení, o stoprocentní zdravotní kondici se ale hovořit rozhodně nemůže. O komplikacích posledních týdnů i neskutečné vnitřní síle svých svěřenkyň se rozpovídal hlavní trenér brněnského celku Viktor Pruša.

Žabiny po ovládnutí pohárových trofejí na konci ledna čekala řada zdravotních komplikací. Ještě v semifinále turnaje se zranila Petra Záplatová, která po odehrání finálového zápasu se zlomeným prstem zamířila ihned další den na operaci. Z reprezentační pauzy se s přetrhaným vazem v kotníku vrátila následně Emma Čechová. A jak kdyby toho nebylo málo, nejnovější posila Nikola Dudášová si na tréninku natrhla vaz v prstu.

Brněnským trenérům tak pro závěr základní části ligy vypadly hned tři klíčové hráčky základní rotace a značně se jim zkomplikovala příprava. „Jsem typ člověka, který bytostně nesnáší vymlouvání se na vnější okolnosti či hledání alibi v případě, že se nedaří. Nečinil jsem tak proto ani tentokrát. Nutno však říct, že poslední čtyři týdny byly z pohledu dlouhodobějších zranění v našem případě velmi krušné a touto formou mohu alespoň dát kredit celému týmu, jak se s touto situací byl schopný vypořádat,“ vysekl poklonu svým svěřenkyním Pruša.

Nešlo jen o zápasové nasazení, ale i samotné tréninky. Aby se žabinských basketbalistek sešel totiž alespoň minimální počet, museli trenéři sáhnout i po hráčkách kategorie U17. „Zápasová rotace se nám smrskla na naprosté minimum a pro zbylé hráčky byl konec základní části skutečným zápřahem. V týdnu před derby jsme navíc museli řešit nemoc Stoupalové či otřes mozku Kytlicové,“ přiblížil žabinský lodivod.

Basketbalistky z Rosničky se přesto nejen popraly úspěšně se zbylými čtyřmi duely a uhájily tak druhé místo základní části, ale především dokázaly nemožné. V městském souboji s KP Brno před vyprodanou domácí halou otočily zápas, kde prohrávaly po prvních patnácti minutách o 26 bodů. „Na nedělní zápas je třeba se dívat z vícero úhlů pohledu. Nejen jako na výhru sportovní, ale především výhru vůle, charakteru a týmové chemie. Všechno vždy není jen o výhrách a prohrách. Ale způsob, jakým jsme dosáhli výhry v tomto případě, je něco, čeho bychom si měli vážit a okolí docenit. Hráčky mají můj respekt,“ řekl osmatřicetiletý kouč.

I přes vážná zranění nastoupily do duelu i Petra Záplatová a Nikola Dudášová. A během svých minut na hřišti odevzdaly vše, co mohly. Záplatová přispěla dvěma důležitými trojkami, Dudášová se s 22 body stala dokonce tahounkou týmu. „Přestože Nikuš s Peťou už byly k dispozici, jejich nastoupení do zápasu bylo spíše na vlastní nebezpečí. Na některých hráčkách jsem už pozoroval velkou fyzickou únavu, ale zároveň vysokou hranici morálu. Nikdo z týmu si za celé toto období přesto nestěžoval, ani se na nic nevymlouval,“ pochválil odhodlání hráček.

Všechny zmíněné okolnosti podle Pruši zastínil zápas, ve kterém KP Brno cítilo svou šanci zvítězit více, než kdy jindy. Ve středu jeho tým nastoupí do dalšího těžkého utkání, jak už tomu v nadstavbové části bývá. A přestože v Hradci začátkem ligy Žabiny neuspěly, nyní jsou i přes aktuální situaci daleko silnějším soupeřem.„Holky byly schopny otočit zápas, v jehož vývoji prohrávaly až o 26 bodů. Hráčkám patří velký dík a jen to dokresluje, jak kromě basketbalové kvality je tato parta silná i uvnitř,“ nepochybuje o dalším vývoji soutěže.