Žabiny otočily derby v poslední vteřině

Celé utkání prohrávaly, i přesto dokázaly basketbalistky Žabin Brno košem v poslední vteřině před vyprodanou Rosničkou zvítězit 76:74. Domácí hráčky se po neskutečné bojovném výkonu vrátily i přes rekordních deset trojek KP z úvodní čtvrtiny do prvního kola nadstavby Chance ŽBL a zaslouženě si tak vychutnaly sladkou tečku za letošním třetím brněnským derby.

Netradiční čas, netradičně na obrazovkách Nova Sport 1, avšak s tradičním napětím až do poslední sekundy. Tak by se dalo shrnout letošní třetí brněnské derby basketbalistek Žabin a Králova Pole, kde se i napotřetí radovaly z výhry hráčky z Rosničky. Tentokrát o něm však rozhodly až v samotném závěru, kdy střelou v poslední vteřině po doskoku rozhodla Elissa Cunane a zvedla tak na nohy všechny přítomné fanoušky.

Žabiny zvítězily při rekordní divácké účasti 76:74, po úvodní desetiminutovce by to však jen tak někdo netipoval. Jejich soupeřky totiž načaly první nadstavbové kolo rekordními desíti trojkami a po patnácti minutách vedly dokonce rozdílem 26 bodů. „Dostat deset trojek za čtvrtinu? Viděl jsem v basketbalu hodně, ale tohle si nepamatuju, že bych někdy zažil. Nicméně klobouk dolů před naším týmem, který v tenhle moment nezpanikařil a krůček po krůčku bojoval zbylých pětadvacet minut,“ smekl poklonu svým svěřenkyním asistent Žabin Michal Martišek.

Špatný nástup okomentovala i hlavní rozehrávačka domácího celku Eliška Hamzová, která svojí dravostí a pěti získanými míči držela Žabiny v zápase. „Bylo to z naší strany tragické. Zároveň jim všechno padlo. Od druhé čtvrtiny jsme začaly bojovat a ve druhém poločase jsme to ještě zlepšily. Bylo to dneska hodně těsný, ale ještěže jsme to zvládly,“ oddychla si.

Střelecky Žabiny hnané vyprodanou Rosničkou držela zejména Nikola Dudášová, která byla vyhlášena i nejlepší hráčkou domácího celku. Na druhé straně dominovala Karolína Šotolová, která nastřílela pět trojek z celkových šesti pokusů. Právě na tříbodové pokusy si po prvním poločase ale daly žabinské hráčky větší pozor, a i proto se na své soupeřky postupně dotahovaly. „Trošičku jsme se začaly spoléhat na střely z dálky. Měly jsme hrát víc pod koš, ale tak to prostě je a doufám, že se z toho poučíme do dalšího zápasu,“ řekla hostující křídelnice Michaela Vondráčková, která ještě minulou sezonu nastupovala právě za Žabiny.

Brno tak i po třetím vzájemném letošním duelu patří nadále celku ze Žabin, stejně jako druhá příčka nejvyšší české ligy. „Byli jsme tento zápas nejblíž, co jsme kdy byli z těch tří zápasů za tuto sezonu. Je to škoda, holky jsou očividně smutné, my bychom se ale rádi s Žabinama potkali v semifinále soutěže a doufám, že si třeba to nejlepší necháváme na tu semifinálovou sérii,“ okomentoval asistent Králova Pole Jakub Gazda, který v minulosti také působil řadu let v opačném celku.

Žabiny Brno vs. KP Brno 76:74 (19:36, 27:20, 16:9, 14:9)

Body: Dudášová 22, Hamzová 15 (8 doskoků, 7 asistencí), Sklenářová 12, Cunane 8 (11 doskoků), Knežević 8, Záplatová 6, Stoupalová 5