Souboj o štatl otevře v neděli nadstavbu ŽBL

Druhým místem uzavřely basketbalistky Žabin Brno základní část Chance ŽBL, a druhé místo si chtějí udržet i po prvním duelu nadstavby. Svěřenkyně Viktora Pruši však nečeká lehký úkol. V neděli totiž vyzvou na Rosničce své městské rivalky z Králova Pole.

Ačkoliv Žabiny proti svému letitému sousedovi z Králova Pole letos již dvakrát slavily výhru, u obou (domácí 82:75 a venkovní 82:71) nesměly do poslední vteřiny polevit. Ještě o něco těžší kus práce je čeká v první březnovou neděli, kdy soupeřky přivítají na Rosničce v rámci 1. kola nadstavbové části.

Královopolanky si totiž brousí zuby na druhé místo tabulky, které by jim zajistilo výhodnější pozici pro následné play-off. A aktuální marodka žabinského týmu by jim mohla hrát do karet. „Zápasy s KPčkem mají vždycky trochu jiný nádech. Jedná se o derby, takže to podle toho většinou tak vypadá. Více bojovnosti, zapálení a někdy i nevynucené agresivity, se kterou musíme počítat. Pro nás to v neděli určitě nebude nic lehkého. Stále nás trápí dlouhodobá marodka a v takových zápasech, kde se hraje na krev, nám úzká rotace moc nepřidá,“ potvrdila náročnost duelu kapitánka Natálie Stoupalová.

Žabinám v posledních čtyřech kolech chyběly tři hráčky základní rotace. Tvrdou zkouškou tak prošla nejen kondička zbylých opor, ale i herní vyspělost mladých dorostenek. Obě tyto stránky se projevily ve skvělé formě, a to zejména v domácím duelu se Slavií Praha. Přesvědčivé výkony však předváděly i jejich nedělní soupeřky, které se snažily v jejich poslední ligové dohrávce potrápit mistra z USK.

Trenér Žabin ale pevně věří, že domácí palubovku před rivalem v derby ubrání. „Předešlá dvě utkání ukázala, že kvalita by měla být na naší straně. A pokud nebudeme obzvláště v koncovce dělat ze zápasu zbytečné drama, vyhneme se i eventuálním emocím na palubovce i mimo ni,“ řekl Viktor Pruša.

Silných stránek soupeře jsou si navíc trenéři moc dobře vědomi, a proto své svěřenkyně podrobí jako vždy pečlivé přípravě. „Hlavní opory Galíčková a Kopecká byly našimi dlouholetými hráčkami. Zásadní bude udržet střelecky dobře disponovaného soupeře z dlouhé vzdálenosti pod kontrolou a absorbovat kontakt v rámci obranného doskoku. Právě vyrovnání se s bojovností soupeře a chytrá hra na útočné polovině budou rozhodujícími faktory utkání,“ poukázal Pruša.

Brněnské derby se netradičně odehraje v neděli 3. března již od 10:30. Čas utkání je podřízen novému konceptu ligy, který nese název Family Day a je ve spolupráci s televizí Nova, která bude duel premiérově živě vysílat na stanici Nova Sport 1. Ženská basketbalová liga spolu s kluby chce jít totiž naproti rodinám a jejich zájmu o sport. A proto za jednotné vstupné mohou na zápas přijít 2 děti, 2 dospělí a 2 senioři.

Souboj o Brno tak pravděpodobně zaplní tribuny haly Rosničky o všechny generace sportovních příznivců. „Věřím, že pro brněnské fanoušky je každé derby v jistém ohledu speciální a díky tomu určitě vytvoří jako tradičně skvělou kulisu,“ dodal Pruša. Kdo ze třetího vzájemného duelu vyjde vítězně, se rozhodne již za pár dní. Tak si tuto příležitost nenechte ujít.