Vítězná tečka proti Brandýsu i slavnostní předání

Celkově patnáctým vítězstvím zakončily basketbalistky Žabin Brno základní část nejvyšší české soutěže. Před domácím publikem zdolaly soupeřky z Brandýse nad Labem 95:44 a následný aplaus si vychutnaly se zlatými medailemi na krku, které jim za dva pohárové tituly předal starosta Žabovřesk Filip Leder.

Žabiny dirigovaly tempo hry již od první minuty utkání. Po brněnském vstupu 7:0 sice hostující Brandýs útočně probudila jejich bosenská rozehrávačka Irena Vrančič, domácí však svůj náskok postupně bod po bodu navyšovali. Střelecky se rozjela zejména Nikolina Knežević, která za úvodní dvacetiminutovku nasázela soupeřkám 23 bodů, tedy polovinu brněnského skóre (46:25).

S útočnou pohodou Žabiny pokračovaly i v poločase druhém. Soupeřky trestaly zejména ze ztrát a na útočném doskoku. Celkově Brandýs přeskákaly rozdílem 50:28. „Upozorňovali jsme na doskoky, které ale dneska rozhodly. Žabiny se dostaly k více střelám, což bylo ve výsledku podstatné,“ přiznal hlavní trenér Brandýse Daniel Kurucz.

Žabiny však Brandýs držely zkrátka i na obranné polovině. V závěrečné čtvrtině jim povolily dokonce vstřelit jediný koš. „V poslední čtvrtině nám asi došly síly. Daly jsme jen dva body a nedopadlo to úplně tak, jak jsme si přály. I tak si myslím, že jsme bojovaly až do konce, přestože s tím výsledek úplně nekoresponduje. Jely jsme sem docela dlouho a cesta byla náročná, což se na tom také podepsalo,“ vnímá příčinu útočného výpadku hostující Martina Šťovíčková.

Brněnský celek základní část nejvyšší ženské ligy zakončil na druhém místě s celkově patnácti výhrami. „Jsme rádi, že jsme poslední zápas základní části zvládli relativně bez problému. Uhájili jsme druhé místo, což jsme chtěli a teď vyhlížíme nadstavbu, která nám začne příští víkend a už to budou zápasy s top týmy ligy. Doufám, že bude brzy zveřejněn nějaký rozpis, protože ho pořád neznáme. Věřím, že se nám povede zapracovat postupně i zraněné hráčky a odehrajeme čtyři kvalitní zápasy a pak vrchol sezony play-off,“ řekl žabisnký asistent Michal Martišek.

O účast v play-off zabojují i hráčky Brandýse. Poslední zápas sice prohrály v Brně 95:44, k postupu by jim jejich aktuální osmá příčka měla stačil. „Rádi bychom se dostali do play-off, takže doufám, že další zápasy budou mnohem lepší a bude se nám dařit víc v obraně i útoku,“ prozradila Šťovíčková.

Součástí posledního ligového kola patřilo i slavnostní předání zlatých medailí z ruk starosty brněnské městské části Žabovřesky. Žabiny Brno sice v Piešťanech obhájily oba tituly v Českém a Česko-slovenském poháru, medaile jim však nikdo nerozdal. A proto si je nechaly vytvořit samy. Před domácím publikem je týmu slavnostně předal Filip Leder a společně si tak mohli vychutnat děkování od svých věrných fanoušků.

Žabiny Brno vs. DSK Brandýs nad Labem 95:44 (25:12, 21:13, 27:17, 22:2)

Body: Knežević 23, Hamzová 14, Stoupalová 13, Buřtová 9, Mezihoráková 9, Sklenářová 9, Kytlicová 8, Cunane 6 (+11 doskoků), Nétková 4