Postupujeme do Final4 Českého poháru

O krok blíže obhajobě zlatých medailí z Českého poháru jsou po středeční čtvrtfinálové výhře Žabiny Brno. Před domácí kulisou porazily své soupeřky z Hradce Králové 81:62 a zajistily si tak vstupenku na finálový turnaj v Chomutově. O letošním šampionovi se rozhodne poslední únorový víkend mezi hostujícím Chomutovem, Žabinami Brno, Slovankou a basketbalistkami SBŠ Ostravy.

Že čtvrtfinálový souboj na Rosničce bude připomínat spíše duel finálového turnaje, bylo všem basketbalovým znalcům i neznalcům předem jasné. Hradecké lvice jsou silnými soupeřkami, které si postup mezi top čtveřici týmů Českého poháru jednoznačně zaslouží. Los jim ale určil loňského obhájce titulu Žabiny Brno, které mají za cíl svůj triumf letos obhájit.

Od první minuty utkání oba celky předváděly rychlý a tvrdý basketbal. Hradecké soupeřky hnala především Pamela Effangová, která za první desetiminutovku vstřelila většinu bodů hostů (16). Přílišnou agresivní obranou si však její tým vykoledoval dvakrát více faulů (4:9) než domácí Žabiny. Brňanky tak při skvělé úspěšnosti z trestných hodů (12/14) a parádní spolupráci v útoku po první čtvrtině vedly 25:22.

A když už to vypadalo na zlom v úvodu druhé desetiminutovky, rozstřílená Effangová vysoký trhák domácích nedovolila. Po vyrovnanější první polovině (51:43) však přišla střelecká smršť Brii Holmes a Nikoliny Knežević, která rozhodla o výhře domácích. „Dlouho jsme se držely. Ale ve chvíli, kdy jsme se mohly dotáhnout, tam byly obrovské herní a zkušenostní kvality Brii Holmes a Nikoliny Knežević, kterým to padalo z velké vzdálenosti. U nás se chytla jen Pamela Effangová v útočné fázi, což na soupeře nemohlo stačit,“ potvrdila trenérka hostujícího týmu Romana Ptáčková.

Žabiny i přes bodově chudou poslední čtvrtinu (9:6) nakonec přehrály Hradecké lvice 81:62 a zajistily si tak účast ve Final4 Českého poháru. „Byl to pro nás důležitý zápas a jsem ráda, že jsme ho vyhrály. Proti Hradci není nikdy snadné hrát, protože jsou hodně agresivní jak v útoku, tak obraně. Stálo nás to dneska hodně energie, což se projevilo v závěru utkání, kdy jsme nebyly schopné několik minut skórovat,“ okomentovala Nikolina Knežević, autorka 16 bodů.

S radostí z postupu se svěřil i hlavní trenér Žabin. „Zápasy s Hradcem jsou vždy náročné a abnormálně tvrdé. Jsem velmi rád, že jsme to dneska zvládli, protože jeden z našich cílů byl postup na Final4. A obhajoba prvního místa je tak o něco blížě,“ řekl Viktor Pruša. Za úspěchem čtvrtfinálového vítězství domácí kouč vidí především vylepšení obrany Effangové a úspěšné trojky Brii Holmes ve třetí čtvrtině.

Žabiny tak mají šanci obhájit svůj loňský pohárový triumf v Chomutově od 24. do 26. února. Kromě Žabin o cenné kovy zabojují i basketbalistky Ostravy, které porazily doma o bod KP Brno, a Slovanky.

Žabiny Brno vs. Sokol Hradec Králové 81:62 (25:22, 26:21, 21:13, 9:6)

Body: Holmes 22 (5/6 trojky), Knežević 16, Stoupalová 13, Hamzová 9, Záplatová 8, Cunane 6, Vacková 5, Vondráčková 2, Šoukalová 0, Čechová 0, Mezihoráková (nenastoupila)