Pravidlo potvrzeno, derby je naše!

Že to bude náročné, že to bude drama, že bude rozhodovat koncovka, že budou soupeřky odpočatější, že budou připravenější… To všechno jsme čekali. Zároveň jsme ale také věděli, že do toho dáme všechno a že uděláme vše pro zopakování týden starého výsledku. A přesně to se stalo. Derby hrané v rámci 15. kola Renomia ŽBL jsme zvládli a KP Brno jsme porazili 55:59.

Do utkání hraného netradičně ve staré hale Vodova vstoupily lépe královopolské basketbalistky a po rozpačitém začátku z naší strany vedly 16:8. Na začátku druhé čtvrtiny ovšem převzala otěže Petra Záplatová a dvěma trojkami v krátkém čase vrátila svůj tým do utkání. 6bodový náskok, který jsme si v této části hry vybudovali, není nic, co by se nedalo ztratit, v tomto obranně laděném utkání však jistě šlo o minitrhák.

Po trojce Michaely Staré se naopak dotahovaly soupeřky, i přes to jsme však v prvním poločase udrželi těsné vedení. Do druhé půle se tak nastupovalo za stavu 34:36 a začaly se dít věci.

Potter nejprve srovnala skóre, Green poslala KP do vedení, na to odpověděla Justina Matuzonyté, Vondráčková a Zohnová ještě přetáhly vedení na stranu Žabin (38:42), Green snížila na rozdíl dvou bodů (40:42) a pak, po téměř čtyřech odehraných minutách, přes 6 minut nepadl koš ze hry. Po pěti minutách obranných zákroků, minutých střel a osobních chyb uspěly Beránková a Stará na čáře trestného hodu, překlopily vedení na stranu KP (44:42) a tentokrát to byla Vacková, kdo srovnal stav a následně hned obranným doskokem obral soupeřky o míč. Toho využila Záplatová a trojkou ustanovila skóre utkání po třetí čtvrtině na 44:47.

Závěrečná desetiminutovka tak vyhlížela drama, které je pro brněnská derby typické. Jako první se opět prosadil domácí celek, šňůrou 7:0 se Královopolanky dostaly do vedení (51:47), a pokud šlo v případě našich šesti bodů ve druhé části o minitrhák, o čtyřech bodech na straně soupeřek to nyní platilo dvojnásob, protože do konce utkání, jehož druhý poločas byl na body hodně chudý, zbývalo už jen něco přes šest minut. Běžně čas, za který se dá stihnout leccos. V tomto případě však Královo Pole stihla doba střeleckého temna, a zatímco my jsme rukou Zohnové a Křivánkové zvládli vyrovnat, a čtyřmi proměněnými trestnými hody Beáty Adamcové se dostat do vedení, naše soupeřky nezaznamenaly ani bod.

Korekce skóre přišla až 46 sekund před koncem utkání, Michaela Stará sice proměnila oba trestné hody, pak ale přišel technický faul van Grinsven a opět to byla Beáta Adamcová, kdo proměnil trestný hod. Za stavu 53:56 a při necelé minutě na časomíře už musely domácí hráčky faulovat, což také udělaly, ale co čert nechtěl, Andělová si opět vybrala Beátu Adamcovou a ta opět nezklamala. Proměnila obě možnosti navýšit vedení a 36 vteřin do konce už jsme vedli o pět bodů. Trenér domácího celku Dušan Medvecký logicky zareagoval time-outem, po něm to za dva body bez úspěchu zkusila van Grinsven, za tři body Andělová, van Grinsven faulovala Vackovou, ta proměnila jeden ze dvou trestných hodů a bylo rozhodnuto. Nic na tom nezměnila ani úspěšná střela Andělové za dva body pár vtřein před koncem.

KP Brno vs. BK Žabiny Brno  55:59.

Viktor Pruša, trenér BK Žabiny Brno: „Zápas měl stejný scénář jako semifinále poháru. Měl jsem obavy z našeho náročného programu, byli jsme v týdnu tři dny v Belgii, neměli jsme moc času potrénovat. Měl jsem obavu, že pokud se zápas zase dostane do vyrovnané koncovky, tak to nemusíme zvládnout, ale smekám před holkama, svědčí to o té bojovnosti a morálu, který teď máme. Porazili jsme dalšího vyspělého soupeře, i když jsme měli problém se střelbou z dlouhé vzdálenosti, úspěšnost trojek jsme měli 18 %.“

Dušan Medvecký, trenér KP Brno:„Jsem zklamaný, prohráli jsme svojí nedisciplinovaností. Když jsme ve druhé půli vedli, tak jsme potom míče dávali do rukou Žabinám a hráli zbytečně individualisticky. Obrana byla dobrá, ale tragický byl útok.“

Statistiky:
Body KP Brno: Stará 13 b., Potter 11, Green 10, Andělová 7, van Grinsven 5, Tarkovičová 3, Kopecká, Remenárová, Beránková 2, Dudáčková, Hadačová 0
Body BK Žabiny Brno: Záplatová 17, Matuzonyté 14, Zohnová 8, Vacková, Adamcová 7 (TH 7/7), Vondráčková, Křivánková, Šoukalová 2, Hamzová? Stoupalová, Galíčková 0
Trestné hody: 19/25; 76 % X 11/13; 84 %
Střelba z pole: 17/54; 31 % X 22/64; 34 %
Za 3 body: 2/16; 12 % X 4/22; 18 %
Doskoky: 40 X 44
Asistence: 11 X 13
Ztráty: 21 X 20