Rivalita mezi brněnskými týmy mě vtáhla, vyhlíží Sklenářová semifinále

Ještě v minulé sezoně nejvyšší české soutěže hájila Simona Sklenářová neporazitelnost mistrovského ZVVZ USK Praha. Tento rok se ji snaží zlomit s Žabinami Brno. Třiadvacetiletá křídelnice se ve svém novém týmu cítí skvěle a i přes svůj mladý věk se pro něj stala důležitou oporou. Napjatě už vyhlíží i souboje o medaile, ve kterých se Žabiny střetnou s městským rivalem z Králova Pole. Sklenářová by však chtěla zakončit sezonu proti svým loňským spoluhráčkám, tedy zápasem o titul.

Simona Sklenářová zamířila v létě do Brna z předního evropského klubu, ve kterém odehrála čtyři roky po boku nejlepších hráček světa. Od Žabin si slibovala zejména nový impuls, které české vicemistryně zajité poskytují. “Změna to byla velká. Musela jsem se zapracovat do úplně nového systému, který trenér Pruša chce hrát. Myslím si, že jsem ho ale rychle pochopila. Hodně mi k tomu pomohli spoluhráčky i trenéři,” přiznala.

Změna však pro třiadvacetiletou Sklenářovou nastala i v její roli v týmu. Ze střídání pražských zahraničních hvězd se v Brně vypracovala do základní pětice a trenéři i spoluhráčky se na ni mohou za každé situace spolehnout. “USK je víceméně poskládaný ze zahraničních hráček a hodně na ně spoléhají. Kdežto v Žabinách je tým poskládaný spíše z českých hráček a doplňují je dvě až tři zahraniční posily,” vysvětlila hlavní rozdíl obou družstev.

Zdařilou adaptaci potvrzují i její dosavadní výkony. Prostor na hřišti využívá 181 cm vysoká křídelnice vždy naplno. Svojí agresivní obranou a rychlým atakem na koš navíc ideálně zapadla do žabinského herního konceptu. “V týmu se cítím skvěle. Po herní stránce máme jasný směr, který chceme hrát a každým tréninkem i zápasem jsme si jistější ve věcech, na kterých pracujeme. Kabina je super. Máme velmi dobrou chemii a vnitřní sílu, pomocí které jsme dokázaly zlomit hned několik těžkých zápasů v této sezóně,” pochvalovala si.

Jedním z takových okamžiků byl poslední vzájemný zápas s KP Brno. Basketbalistky Žabin před rekordní účastí ligy na Rosničce předvedly nemožné, když šestadvaceti bodové manko střelou v poslední sekundě přeměnily ve výhru. Další napínavé brněnské derby vychází právě do semifinálových soubojů Chance ŽBL. “Určitě mě ta rivalita mezi oběma kluby vtáhla a tyto zápasy si užívám. Je v tom hodně emocí. Týmově i individuálně nás to motivuje předvádět velké výkony. Trochu to vnímám i proti USK. Zápasy proti nim jsou kvalitní a všichni se chceme měřit s těmi nejlepšími,” přiznala.

Právě s USK se jistě utká lepší z brněnských týmů ve finále ligy. Sklenářová ale po dlouhé době v play-off stojí na druhé straně barikády, kdy vítězství v lize není automatické. “Mě osobně to vyhovuje více. Baví mě hrát zápasy, když vím, že nic nedostaneme zadarmo a musíme ukázat naší kvalitu. Nejsme sice tolik zkušený tým, ale naší rychlostí, agresivní obranou a bojovností mnohdy můžeme soupeře překvapit,” prozradila.

Zaskočit se jim povedlo letos třikrát i zmiňované USK. Ve všech vzájemných zápasech po většinu utkání totiž sahal brněnský celek po historickém zlomu. Pokažené pětiminutovky v poslední čtvrtině je však vždy stály vytoužený triumf. “Zatím tomu pořád něco chybí. Převážně poslední čtvrtina je pro nás zakletá. Věřím, že když zachováme větší klid, vyvarujeme se zrát a budeme hrát chytře v útoku, tak dokážeme být v dalších zápasech ještě více konkurenceschopní,” doufá Sklenářová.

Na vrcholu sezony je s Žabinami připravena podat opět maximum. Mám v USK hodně přátel, vyšší nároky na sebe ale nekladu. Snažím se odvádět co nejlepší práci v každém zápase a je jedno, proti jakému soupeři. Na začátku sezóny jsme měly trochu pomalejší rozjezd. Myslím si, že to bylo zapříčiněno příchodem nových hráček a zraněnými, které nám nedovolily trénovat a hrát v plném počtu. V ŽBL jsme ale splnily cíl a postoupily z druhého místa, které chceme potvrdit i v následujícím play-off a probojovat se do finále,” dodala na závěr.