Souboj manažerů těsně pro Žabiny

Na basketbalové ploše brněnského výstaviště dnes bylo veselo. Nelítostný souboj v 3×3 basketbalu mezi sebou svedli generální manažeři Žabin a mužského týmu z nejvyšší ligy mmcité1 Basket Brno Radek Šír a Filip Jimramovský.

Vše odstartovalo jediné video, ve kterém Jimramovský prostřednictvím sociálních sítí vyzval Šíra k vzájemnému měření sil na Festivalu Life!, který brněnské výstaviště hostilo o uplynulém víkendu. Zápas vznikl z iniciativy PR manažera mužského celku Jakuba Mikšovského, který chtěl klasickou autogramiádu a Sportlife obecně ozvláštnit něčím speciálním. „Myslel jsem, že si půjdeme ze srandy zahrát tři na tři. Nečekal jsem, že z toho společně s Žabinami udělají akci s takovým dosahem. Teď to vnímám jako závazek,“ smál se před utkáním Jimramovský a jeho žabovřeský soupeř souhlasil „Výzvu jsem přijal s pocitem, že si půjdeme ze srandy zahrát basket. Pak se po mně chtělo první video, druhé video, pak se objevila zápasová grafika a nejvíce mě překvapilo, když jsme přijeli na utkání ŽBL do Ostravy a i tam o chystané akci věděli,“ nevěřícně kroutil hlavou vyzvaný Šír a pozitivně hodnotil práci PR manažerů obou klubů, kterým se podle něj z původně nevinně vypadajícího hecu podařilo vytěžit opravdu maximum. Vždyť akce zaujala  kromě regionálních medií i štáb ČT Sport.

Na oba manažery tak čekal nelehký úkol v sestavení týmů. Jimramovský, sám bývalý hráč brněnského klubu, nakonec nominoval asistenta trenéra Martina Vaňka a technického vedoucího Oldřicha Breicetla, Šír se mohl spolehnout na spolumajitele klubu Petra Bažíka a Kateřinu Galíčkovou, hráčku Žabin a Strakonic, která byla sice tak trochu nouzovou záplatou na fakt, že realizační tým Žabin je poznamenán zdravotními problémy a reprezentační pauzou. Právě tento fakt se ale ukázal jako klíčový.

Účastníci souboje manažerů, zleva: Galíčková, Bažík, Šír, Jimramovský, Breicetl, Vaněk

Žabiny totiž ve vyrovnaném utkání zvítězily v dramatické koncovce 11:9 a právě Galíčková byla faktorem X, na který soupeři nenašli recept. Autorka deseti bodů dopřála ten jeden symbolický právě kapitánu Radku Šírovi a byla to ona, kdo dalekonosnou střelou rozhodl za stavu 9:9 o vítězi tohoto netradičního souboje. „Když jsem se dozvěděla o nominaci, říkala jsem si já, Žabiny a 3×3? Nikdy jsem si nepomyslela, že tohle zažiju,“ smála se vicemistryně světa ve 3×3 U18 a stříbrná medailistka z Olympiády dětí a mládeže ve střelbě na koš a po utkání stejně vesele dodávala: „Byla jsem opravdu mile překvapena bojovností mých spoluhráčů, zápas měl ten správný náboj, byl až do konce vyrovnaný a díky taktické poradě při posledním timeoutu jsme jej dovedli do vítězného konce.“

Martin Vaněk brání Kateřinu Galíčkovou

A jak se hrálo ženě proti mužům?
„Na doskoku to bylo docela tvrdé, ale na to jsem právě z 3×3 zvyklá. Každopádně klobouk dolů všem zúčastněným, myslím, že výzva splnila svůj účel, dokonce přišlo dost diváků. Jsem ráda, že jsem přispěla k vítězství svého týmu a teď už nás čeká příjemná odměna v podobě večeře pro celý tým,“ hodnotí svůj výkon skromně Galíčková a naráží i na cenu, kterou společně se svým týmem vyhrála. Celek, který prohraje, totiž zorganizuje večeři pro oba kompletní týmy Žabin a mmcité1 Basket Brno.

Spokojený byl i spolumajitel klubu Petr Bažík: „Nominace mě překvapila, ale ta akce samotná mě překvapila o dost víc, tak velký dosah jsem opravdu nečekal,“ a kromě chvály na realizaci utkání zhodnotil i svůj výkon: „Basketbalové boty jsem obul po opravdu dlouhé době a vlastně jsem nevěděl, co od sebe můžu čekat. Ale musím říct, že náš kondiční trenér Jirka Panáček ví, co dělá, když mě nutí skákat přes švihadlo, připravený jsem byl po fyzické stránce opravdu dobře.“ 

Dá se očekávat návrat Petra Bažíka na basketbalové palubovky?
„No vzhledem k tomu, jak dobře to dneska dopadlo, tak pokud budu přizván k nějaké podobné akci, rozhodně se na palubovce znovu objevím,“ neskrýval odhodlání spolumajitel Žabin, který se na utkání stejně jako zbytek týmu nijak zvlášť nepřipravoval. „Já jsem si řekl, že se budu připravovat tak, že se připravovat nebudu. Během timeoutů jsme se domlouvali na akcích, spíše teda na jedné, která nám několikrát vyšla, a můj jediný taktický pokyn, který jsem družstvu naordinoval, byl střílet za dva body, protože to je více než jeden,“  popsal Šír  předzápasovou (ne)přípravu.

Střílejte za dva body, protože to je víc než jeden. Taktická porada před utkáním

A jak hodnotí akci chválení realizátoři?
„My jsme si s Kubou Mikšovským řekli, že zkusíme propagovat myšlenku, že basket je jen jeden a je jedno, jestli ho hrají muži, ženy, vozíčkáři nebo kravaťáci, podstatou je zvednout se ze židle a jít bavit sebe i ostatní. A to se snad povedlo,“ přiblížila poslání akce PR manažerka Žabin Lenka Russnáková a její protějšek z celku z Kampusu Mikšovský má kromě poděkování všem zúčastněným i jedno skromné přání: „Jsem zvědavý, jestli Radek Šír vymyslí na oplátku nějakou podobnou sázku pro Filipa Jimramovského.“

Že by další hozená rukavice?

Speciální poděkování patří rozhodčímu Ivu Melichárkovi a komentátorovi Davidu Nekvindovi.