Věřím, že jsme ještě samotnou účastí v play-off neřekli poslední slovo, říká Pruša

Pouze s jediným týmem si basketbalistky Žabin v druhé nejvyšší evropské soutěži nedokázaly poradit. Při premiérové účasti Eurocupu tak míří do další fáze soutěže. V ní narazí na maďarský DVTK a ačkoliv je to soupeř nelehký, trenér Viktor Pruša věří, že jeho svěřenkyně mají na to jej porazit.

Žabiny ve své premiérové sezoně Eurocupu ukázaly, že se v evropském špičkovém prostředí zdaleka neztratí. S bilancí čtyř výher a dvou porážek se umístily na druhém místě skupiny K a probojovaly se do play-off. „Nechtěli jsme sami sebe dostávat zbytečně pod tlak velkými prohlášeními. Cílem bylo jít zápas od zápasu s tím, že předvedeme svoje maximum a uvidíme, na co to ve finále postačí. Někde v koutku duše jsme samozřejmě měli ambice na postup ze skupiny. Myslím si, že důležité bylo, že jsme zůstali pokorní,“ svěřil se hlavní trenér Viktor Pruša.

Do prvního kola play-off nastupují Žabiny z šestnáctého místa z celkových dvaatřiceti postupujících týmů. Soupeřit o další parádní úspěch budou s maďarským zkušeným DVTK. „Rozhodně to není snadný soupeř, je tomu přesně naopak,“ upozornil Pruša. Družstvo z města Miskolc je pravidelným účastníkem Eurocupu. Poslední tři roky se vždy probojoval do play-off, z toho dvakrát do osmifinále soutěže. „Letos svoji skupinu Miskolc vyhráli a budou v našem měření, dle mého názoru, mírným favoritem, přestože jsme do play-off nakonec díky lepšímu skóre nasazeni o jednu příčku výše,“ dodal.

Úvodní duel sehrají Žabiny 15. prosince venku. V domácí odvetě o týden později si v předvánoční atmosféře 22. prosince zkusí nadělit výhru. Šance na vítězství podle hlavního trenéra existují. „Hodně ukáže první zápas hraný u soupeře a celkově aktuální forma obou týmů. Venkovní zápasy se vyhrávají obranou. Pokud se nám povede zbrzdit hlavní zahraniční opory, na které soupeř spoléhá, můžeme mít v domácí odvetě nadějné vyhlídky směrem k postupu,“ prozradil. Základní osu maďarského DVTK podle něj tvoří čtveřice kvalitních cizinek z Ameriky, Británie a Srbska, na které se musí Žabiňačky zaměřit.

Svoje svěřenkyně chce Pruša přimět ke konstantní výkonosti a koncentrování po celých čtyřicet minut zápasu, což jim dle něj někdy dělá problémy. „Jakmile na této úrovni zaváháte nebo hrajete ve vlnách, kvalita soupeřů je taková, že vás každý tvrdě potrestá. I krátký úsek hry, kdy vypadnete z role, může ovlivnit celý zápas,“ upozornil.

Další klíč k úspěchu je podle Žabinského trenéra přimět soupeře hrát jejich styl hry. „Hrajeme specificky, ale víme proč a je důležité z této filozofie neslevovat a být trpěliví. Tým se dá táhnout nejen útočnými dovednostmi, ale i obranou. A přesně na té máme naši hru založenou,“ řekl Pruša.

Přestože Žabiny považují postup za velký úspěch, nikam dál než o krok dopředu se nedívají. „O postup mezi šestnáct nejlepších týmu se porveme. Byla by to už hodně velká věc a já věřím, že jsme ještě samotnou účastí v play-off neřekli poslední slovo,“ prohlásil Pruša. Za adepty na samotné finále soutěže považuje španělskou Valencii a francouzský Bourges.

Za úspěchem stojí celý tým

Podle Pruši je postup odměna za dosavadní systematickou práci všech lidí v klubu. „Postoupit z takto vyrovnané a těžké skupiny hned v naší premiéře v Eurocupu je odrazem určité kvality. Skutečnost, že se to podařilo s týmem, jehož jádro tvoří české hráčky, které pouze nesedí na lavičce, ale na úspěchu se podílí přímo na hřišti, je ještě o to cennější,“ upozornil na seskupení týmu.

Brněnský celek letos doplnily pouze tři zahraniční posily. Slovenská zkušená pivotmanka Anna Jurčenková, jež se v dresu Žabin objevila i dříve, litevská reprezentantka Monika Grigalauskyté a bývalá hráčka WNBA Bria Holmes. Zbytek týmu se skládá z českých basketbalistek, včetně čtveřice reprezentantek. „Každá hráčka má svoji důležitou roli v týmu, kterou mu v jejím rámci něco přináší. Na těch mladších je skvělé sledovat obrovský progres a čím dál větší sebevědomí. Na zkušenějších zase zodpovědnost, kterou na sebe berou i v těžkých momentech a dokazují svou hráčskou velikost,“ popsal Pruša. 

Že se trenér může spolehnout na každou hráčku, svědčí i bodová vyrovnanost jeho svěřenkyň. V Eurocupu si průměr dvouciferného skóre drží trojice Záplatová, Stoupalová a Holmes. V domácí lize si hranici desíti bodů na utkání zapisuje hned sedm hráček. „Nejsme tým jednotlivců. Každá hráčka ví, čím z pohledu svých silných stránek může pomoci týmu a proč je jeho součástí. Dohromady to právě tvoří celek, kde každý může být nebezpečný a táhnout tým někdy jindy,“ prozradil Pruša sílu družstva. Podle něj právě z toho čerpají a soupeřovi tak ztěžují přípravu.

Za úspěch ve formě postupu ze základní skupiny Eurocupu je kouč na svůj tým pyšný. „Holky mají můj velký respekt a stejný si zaslouží od okolí. Škoda domácí prohry v úvodním zápase skupiny s Braine, kde jsme trochu zaplatili nováčkovskou daň, a možná i venkovní se stejným soupeřem, kde ale opět ukázal, o jak silný a zkušený tým se jedná. Nakonec to ale byla jediná naše zaváhání,“ vzpomněl jediné neúspěchy Žabin. Belgický Castors Braine je jediným přemožitelem Žabovřeských basketbalistek. Proto jejich postup do další fáze Eurocupu není žádná náhoda.

Eurocup: 1. kolo play-off

15. prosince 2021 DVTK (HUN) vs. Žabiny Brno

22. prosince 2021 18:30 Žabiny Brno vs. DVTK (HUN)