Vlastní vinou drama a radost nakonec

Že bude utkání s běloruským Horizontem Minsk náročené, o tom nikdo nepochyboval. Že si však dobře rozehraný zápas v závěru tak zkomplikujeme vlastní vinou, jsme nepředpokládali.

Když jsme se během první desetiminutovky ujali dvouciferného vedení a čtvrtinu jsme vyhráli 22:7, vypadalo to na jasný průběh utkání. Zaskočené Bělorusky naposledy vedly ve čtvrté minutě jednobodovým rozdílem a poté nám poskytly velkorysých pět a půl minuty času bez vlastního koše na položení základů našeho vedení.

Do druhé čtvrtiny nastoupily hráčky Minsku sebevědoměji a po celou část s námi střelecky držely krok, na snížení ztráty to ale nestačilo. Úspěšnější pokus přišel začátkem druhého poločasu, kdy soupeřky vymazaly náš dvouciferný  náskok na pouhých devět bodů a my jsme museli začít opět bojovat. A obula se do toho Kateřina Zohnová, která Běloruskám zasadila šestibodovou ránu a opět nás dostala do 15bodového vedení.

Rozdíl 14 bodů před závěrečnou částí hry nám dával šanci dovést za stálé kontroly zápas do vítězného konce – tu jsme však nevyužili a naše soupeřky se rychlými šesti body dostaly na dostřel. Téměř neomylná trojkařka Volha Ziuzkova (v utkání 5/8) pak snížila nejprve na rozdíl tří a krátce na to dvou bodů a rázem bylo pět minut do konce utkání téměř srovnáno.

Tři a půl minuty před koncem základní hrací doby trefila Michaela Vondráčková důležitou trojku, která odstartovala náš závěrečný nápor, kterým jsme výsledek definitivně zvrátili na svou stranu.

BK Žabiny Brno vs. BC Horizont Minsk 81:72

Nejlepší střelkyní našeho týmu byla Michaela Vondráčková se 17 body (ta byla zároveň vyhlášena hráčou utkání), 16 přidala Kateřina Zohnová, 11 Janee Thompson a po 10 Justina Matuzonyté a Michaela Vacková.
V tomto utkání nás podržela mimo jiné i výborná střelba trestných hodů 17/18; 94 %, Vondráčková 7/7, Zohnová 6/6.
Do hry nezasáhla nemocná Petra Záplatová.

Minsk střelecky táhly 26bodová kapitánka Volha Ziuzkova a 15bodová Yulia Rytsikava.

„Jak už je naším nedobrým zvykem, dobře rozehrané utkání jsme si sami zkomplikovali, v poslední čtvrtině jsme byli nedůslední v obraně, nechali jsme soupeřky, aby se na nás rychlými body dotáhly, naštěstí koncovka dopadla dobře pro nás a my jsme vzhledem k postupové matematice rádi, že jsme dnes utkání zvládli a tak silného soupeře, jako je Horizont, jsme porazili. Problém nám dnes dělala střelba soupeře z dlouhé vzdálenosti, tam získali poměrně jednoduché body, a v několika pasážích jsme nepůsobili konzistentně, neposlali jsme si míč a hra nebyla úplně týmová,“ hodnotil utkání trenér Viktor Pruša.