Žabinská sladká odplata s vysokými úroky. Postup je tak na dohled

Basketbalistky Žabin Brno v utkání o třetí místo skupiny doslova rozdrtily své řecké soupeřky. Ve středeční odvetě vyhrály zásluhou agresivní obrany i výborné střelecké formy nad Eleftherií Moschatou 93:45 a k postupu do play-off jim tak zbývá nedostat výprask příští týden ve Francii.

S vědomím, že jde opravdu o všechno, doslova vletěly brněnské basketbalistky do středečního utkání proti Eleftherii Moschatou. Naopak zaplněná hala Rosnička i agresivita domácího celku zaskočila řecký tým natolik, že po úvodních minutách prohrával již 7:1. Žabiny šly do každého souboje s neuvěřitelnou energií a i proto soupeřky nutily k chybám. Ty pak poctivě trestaly rychlými protiútoky a snadnými nájezdy.

Po odehraných dvaceti minutách Žabiny vedly dokonce rozdílem 23 bodů. „Od začátku utkání jsme hrály intenzivně a agresivně. Každý na hřišti nechal maximum, navíc střelecky se dařilo všem a i fanoušci byli dneska neskuteční,“ pochvalovala si Lou Lopez Sénéchal.

Svoje ďábelské tempo navíc udržely domácí hráčky i v následujícím poločase a splnily tak svoje cíle o konzistentním výkonu. Žabiny řecký celek drtil nejen na doskoku (41:27), ale i tříbodovými střelami. Celkově jich totiž proměnily žabinské basketbalistky šestnáct a zaznamenaly skvělé procento úspěšnosti (51%), které korunovalo celovečerní výkon.

Naopak hostující hráčky se trápily takřka ve všem. K vysokému počtu ztrát přidaly i mizernou práci na doskoku. „Rozhodně jsme dneska nepředvedly naši nejlepší hru. Ale co se týče celého Eurocupu, snažíme se každý zápas brát jako novou zkušenost. Byla tu opravdu úžasná atmosféra, která bavila i nás. Musíme se ze dneška poučit,“ prozradila hostující Caitlin Bickle.

Žabiny ve čtvrté čtvrtině povolily Eleftherii vstřelit pouze 4 body a samy atakovaly stobodovou hranici. Nakonec se ale radovaly i tak z vysokého vítězství 93:45. „Jsem strašně rád, že jsme náš existenční zápas Eurocupu zvládli takovým stylem. Trošku nás může mrzet, že skóre nehraje roli, protože důležité je, že jsme vyhráli o tři, takže máme lepší vzájemný zápas a jsme stoprocentně třetí ve skupině,“ okomentoval asistent Michal Martišek.

Rozhodující parádní výkon v boji o třetí místo musel ocenit i sám soupeř. „Moc gratuluji Brnu k výhře, hrálo dneska velmi dobře a zaslouží si postup do dalšího kola. Pro nás zápas nezačal vůbec dobře, nezachytili jsme tempo a porážka nám tak patří. Určitě si z toho odnášíme ale i pozitivní zkušenosti. Z videa poznáme, co jsme dělali špatně a můžeme to tak zlepšit pro příště,“ přiznal řecký asistent Efstratios Nianios.

Žabiny tak mají jistotu třetího místa ve své skupině. A vzhledem k vyrovnaným vzájemným zápasům i jistotu postupu mezi 32 nejlepších týmů soutěže. Pokazit by si to mohly maximálně naprostým fiaskem ve Francii, kde hrají příští středu. „Doufám, že zápas napoví o tom, že v rámci třetích míst se umístíme co nejlépe, abychom v play-off dostali přijatelného soupeře. Pokud budeme hrát basketbal, jaký jsme hráli dneska, tak tento tým má ještě co v Eurocupu říct,“ dodal Martišek.

Žabiny Brno vs. Eleftheria Moschatou 93:45 (21:11, 31:18, 20:12, 21:4)

Body: Knežević 27 (6/8 trojky), Lopez Sénéchal 17, Záplatová 15, Stouaplová 12, Hamzová 9, Cunane 6, Čechová 3, Sklenářová 2, Buřtová 2, Mezihoráková 0