Žabiny čeká v Piešťanech dvojitá obhajoba

Dvě mouchy jednou ranou, ale zato dvakrát tak větší nátlak. Basketbalistky Žabin Brno na Final 8 v Piešťanech obhajují nejen prvenství v Česko-slovenském poháru, ale i titul z toho domácího. Na úvod turnaje nastoupí proti slovenskému Šamorínu a asistent Michal Martišek věří, že brněnské kvality jsou dostačující jak na páteční výhru, tak na celkové ovládnutí turnaje.

Třetí ročník Federálního poháru se po turnaji v Hradci Králové vrací zpátky do slovenského lázeňského města Piešťan. Od pátku 26. ledna do neděle 28. ledna se čtveřice nejlepších českých i slovenských týmů utká o první medaile letošní sezony. Finální umístění českých týmů navíc určí i letošního mistra Českého poháru.

A jelikož se ani letos ZVVZ USK Praha těchto soutěží neúčastní, horkým favoritem a zároveň obhájcem obou titulů je tak tým ze Žabin. „Na Federální pohár se moc těšíme je to pro nás jeden z vrcholů a cílů pro tuto sezonu. Nečeká nás nic lehkého, když odehrajeme tři zápasy ve třech dnech. Do Piešťan cestujeme z pozice obhájce, což je obecně ještě o něco náročnější. Ale věřím, že náš tým má dostatečnou kvalitu, aby dokázal celý turnaj vyhrát,“ prozrazuje žabinský asistent Michal Martišek.

Brňanky jakožto první nasazený tým z Česka nastoupí do pátečního čtvrtfinále proti čtvrtému ze slovenské ligy. Tím je po „odstoupení“ Young Angles Košice loni šestý celek finálového poháru ŠBK Šamorín. „K zápasu musíme přistoupit zodpovědně, tak jako ke všem utkáním a potvrdit roly jasného favorita,“ nepodceňuje Martišek.

V případě postupu mají brněnské basketbalistky nejdelší čas na regeneraci na semifinále. Finálový turnaj totiž v pátek od 12 hodin otvírají a zároveň by utkáním v 19:30 sobotu uzavřely. V případě porážky nastoupí do druhého hracího dne od 12 hodin jako první.

Soupeřky pro sobotní duel vzejdou Žabinám ze zápasu MBK Ružomberoka s Levharticemi Chomutov. Trenéry tak náročný turnaj staví do časového pressu pro přípravu. „Soupeře pro další průběh se dozvíme až na základě výsledků, ale na naše ambice to vliv mít nebude. Je to samozřejmě trošku těžší z hlediska scoutingu, ale obecně máme o všech týmech hodně informací a k vzhledem k časové náročnosti už máme i předpřipravené varianty, takže budeme schopní včas zareagovat a připravit se na konkrétního soupeře,“ ujišťuje Martišek.

Zápasy o umístění i medailové pozice má na programu neděle. A brněnský asistent spoléhá, že nejen při nich poženou hráčky za výbornými výsledky i jejich věrní fanoušci. „Věřím, že nás do nedalekých Piešťan přijdou povzbudit i naši skvělí fanoušci a my se jim odměníme kvalitními výkony,“ říká.

Rozpis Federálního poháru:

Pátek 26. ledna – čtvrtfinále
12:00 Žabiny Brno – ŠBK Šamorín
14:30 MBK Ružomberok – Levhartice Chomutov
17:00 Piešťanské Čajky – Sokol Hradec Králové
19:00 KP Brno – Slávia Banská Bystrica

Sobota 27. ledna
12:00 P1 vs. P2 o 5.-.8 místo
14:30 P3 vs. P4 o 5.-8. místo
17:00 V3 vs. V4 semifinále
19:30 V1 vs. V2 semifinále

Neděle 28. ledna
11:00 o 7. místo
13:30 o 5. místo
16:00 o 3. místo
18:30 finále