Žabiny i přes dramatický závěr uhájily domácí palubovku

Na první domácí zápas si basketbalistky brněnských Žabin musely dvakrát počkat. Nakonec se však premiéry na Rosničce v nové sezoně dočkaly a loňskou semifinálovou reprízu s Hradce Králové zvládly vítězně. Nízké procento úspěšnosti střelby nahnaly Žabinské hráčky dvojnásobným počtem doskočených míčů. A díky nim se tak mohly radovat z těsné leč důležité výhry 72:70.

Skóre premiérového domácího utkání v nové sezoně otevřela svým rychlým nájezdem Bria Holmes. Hradecké lvice si však své loňské semifinálové přemožitelky nenechaly odskočit na vícebodový zisk. I přes celoplošnou tvrdou obranu Brňanek postupnými střelami otočily stav ve svůj prospěch a po první desetiminutovce vedly 20:19. Ve druhé čtvrtině však Žabiny přitvrdily a ačkoliv se jim nedařilo střelecky, své soupeřky jednoznačně převálcovaly na doskoku. „Přijely jsme s extrémně malou a mladou sestavou. Dostaly prostor dorostenky a musím smeknout před bojovností celého týmu,“ okomentovala výškový i věkový handicap hostující trenérka Romana Ptáčková.

Právě díky druhým šancím z doskočených míčů si svěřenkyně Viktora Pruši přetáhly vedení na svoji stranu a o poločasové pauze do šaten odcházely se sedmibodovým náskokem 37:30. A ten nástupem do druhé části utkání navýšily. Šňůrou 5:0 donutily hostující trenérku Romanu Ptáčkovou k oddechovému času, který Hradci prospěl.

I přes dvanáctibodový náskok domácího celku na začátku závěrečné desetiminutovky dokázaly Hradecké lvice stáhnout manko a zdramatizovat koncovku. Poslední trojkovou střelu ale Michaela Matušková proměnit nedokázala. „Kdybychom si před zápasem řekli, že to bude o dva body, tak to určitě bereme. Ale určitě nás ta koncovka mrzí, protože o dva body prohrát je skoro o štěstí,“ řekla k těsné porážce její spoluhráčka Kristýna Čuperková.

Žabiny vyhrály svůj první domácí zápas 72:70 a podruhé v novém ročníku Chance ženské basketbalové ligy vítězí. „Díky odkladům právě Hradce a USK jsme vypadli ze zápasového rytmu, respektive ani žádný ještě nemáme. To se trošičku projevilo v úvodu utkání. Dneska jsme měli žalostný procento za dva i tři body. Ofenzivně jsme měli rozjeto na sto bodů, bohužel jsme se trápili se zakončením. Naopak Hradec se i po naší dobré obraně trefil někdy z krkolomných pozic,“ vyjádřil k výkonu svého týmu Viktor Pruša.

K brněnskému celku se v týdnu připojila poslední posila Nikolina Knežević, jenž se ve svém prvním zápase v dresu Žabin zapsala dvanácti body. Dvouciferné číslo zaznamenaly i Petra Záplatová, Bria Holmes a Natálie Stoupalová (double double). Podle hlavního kouče je tým ale stále ve stádiu tvorby. „Musíme si zvyknout, že v každém zápase vyjma USK budeme favority a nemůžeme soupeřům dávat a nabízet prostor ke zdramatizování. Přestože jsme měli skoring runy na třináct, patnáct bodů a mohli jsme se utrhnout, nestalo se. Fajn, že jsme vyhráli, ale doufám, že se konečně do toho rytmu dostaneme,“ dodal Pruša.

Žabiny Brno vs. Sokol Hradec Králové 72:70 (19:20, 37:30, 57:47)

Body: Stoupalová 18 (double double + 13 doskoků), Záplatová 16 (+ 5 asistencí), Holmes 12, Knežević 12, Hamzová 5, Vacková 4, Šoukalová 2, Čechová 2, Cunane 1, Vondráčková 0, Buřtová (nenastoupila), Mezihoráková (nenastoupila)