Žabiny míří do finále F4 ČP! S Hradcem rozhodly až v prodloužení

Stejně jak skončil středeční zápas, tak začal ten sobotní. Drama od začátku až do konce a přetahování se o vedení. Semifinálový souboj druhého nejlepšího týmu Žabin Brno s třetím Hradcem Králové rozhodlo až samotné prodloužení. V něm se z postupu do finále Českého poháru radovaly brněnské basketbalistky. Vítěz ČP tak vzejde po brněnském derby.

Už od rozskoku bylo jasné, že druhý semifinálový duel ve Final Four Českého poháru je tím zajímavějším a divácky napínavějším. Zatímco Hradeckým lvicím se do zápasu podařilo vstoupit ihned, první body Žabin připsala až po čtyřech minutách Eliška Hamzová. Následně se oba celky přetahovaly o vedení a úvodní čtvrtina skončila rozdílem jediného bodu 13:12 pro Hradec Králové.

Jestli Žabiny ve středečním duelu ŽBL podržely tříbodové trefy, tak hradecké hráčky si to vynahradily v sobotní druhé desetiminutovce. Do Žabinského koše jich poslaly celkem čtyři a díky ztrátám Brňanek si získaly sedmibodový náskok 37:30. Ten si však neudržely na dlouho. Michaela Vondráčková trefila trojku a ihned na to získala míč, kterého využila Bria Holmes. Střelou v poslední sekundě Michaela Vacková dokonce otočila skóre ve prospěch Žabin na 37:38.

Do následujícího poločasu basketbalistky vložily opravdu vše. Velmi tvrou hru a boj o každý balon potvrzuje i poměrně vysoký počet faulů. Ze Žabin se na začátku čtvrté čtvrtiny vyfaulovala Petra Záplatová, o pár minut později ji následovala Lucie Bolardtová z Hradce. Tři minuty do konce tak po každém porušení obranných pravidel následovaly trestné hody. A díky nim Žabiny postupně stahovaly náskok Hradce Králové, až po takzvaném „and-onu“ Michaely Vondráčkové obrátily stav zápasu. O vítězi se však v základní hrací době nerozhodlo.

Úvodu prodloužení využily hradecké basketbalistky, které se dvěma trojkami dostaly znovu v utkání do vedení. Žabiny se ale nevzdaly a trojkou Brii Holmes a šestkami Natálie Stoupalové zase otočily skóre na svoji stranu. A to si už pohlídaly brněnské hráčky až do konce a zvítězily 87:81. Zaslouženě si tak vybojovaly postup do nedělního finále, které sehrají od 16:30 proti KP Brno. To v prvním semifinálovém souboji jasně porazilo Slovanku 70:45.

„Dneska jsme do toho daly všechno a bojovaly až do konce. Když soupeřky trefily ty dvě po sobě jdoucí trojky v úvodu prodloužení, trochu jsme znervózněly. Nakonec jsme to ale urvaly a za to jsem moc pyšná na náš tým. Odehrály jsme krásný semifinálový zápas, který byl spíše hodný finále. To nás čeká zítra proti brněnskému rivalovi, takže můžeme očekávat podobnou bouřlivou atmosféru a tvrdou hru,“ zhodnotila zápas nejlepší střelkyně Žabin Michaela Vondráčková.

Sokol Hradec Králové vs. Žabiny Brno 81:87 (13:12, 24:26, 18:15, 16:18, 10:16)

Body: Vondráčková 22, Holmes 13, Záplatová 13, Stoupalová 13, Grigalauskyté 10 (+18 doskoků), Hamzová 7, Vacková 5, Jurčenková 4, Šoukalová 0