Žabiny na půdě Hradce urvaly první důležitou výhru

Ve velice napjatém zápase dokázaly Žabiny otočit v poslední čtvrtině stav utkání a urvat na palubovce Hradce Králové výhru 78:76. Brněnské basketbalistky si tak vítězstvím nad třetím týmem tabulky pojistily výchozí pozici před play off a skončí nejhůře druhé. Žabiňačky si k důležitému zisku pomohly hlavně parádní střelbou za tři body a lepším doskokem v dramatické koncovce.

Žabiny letos poprvé čekal silný soupeř z Hradce Králové, který se těsně drží v tabulce ŽBL za nimi. A ačkoliv si v minulé sezoně připsaly pět porážek z šesti společných soubojů, středeční venkovní duel zvládly na výbornou. Po dramatické koncovce si připsaly výhru o dva body a v základní skupině skončí nejhůře na druhém místě.

Zápas v Hradci od začátku utkání nepřinesl nic jiného, než očekávaný rychlý, tvrdý a kvalitní basketbal. Hráčky běhaly z jedné poloviny na druhou, praly se o každý míč a přetahovaly se o vedení. Nakonec po prvním poločasu do šaten odcházely s jednobodovým náskokem 34:33 domácí Hradecké lvice.

Druhou část zápasu otevřela trojkou Eliška Hamzová. Po následující čtyři minuty však skórovaly pouze hráčky domácí. Žabiny se už už dotahovaly, když se za tři body dvakrát prosadila Petra Záplatová, domácí nejlepší střelkyně Pamela-Therese Effangová však odpověděla stejným hodem. Hradecké lvice si tak i po třech čtvrtinách držely mírné vedení 58:56.

To v úvodu závěrečné desetiminutovky navýšily na sedmibodový rozdíl. Žabiny se svojí bojovností dokázaly dotáhnout na soupeře zpátky a trojkou Michaely Vondráčkove minutu a půl do konce se poprvé dostaly do vedení. A to si i přes dramatickou koncovku udržely.

Drama posledních sekund zvládly lépe Žabiny

Když se Vondráčková čtrnáct sekund před finálním hvizdem dostala na lajnu trestných hodů, vedly hostující basketbalistky o pouhý bod. V bouřlivé atmosféře skandujících fanoušků však ani jeden pokus neproměnila. Útočným doskokem si další faul vybojovala Natálie Stoupalová. Ani ta své první dva pokusy nedokázala využít, naštěstí znovu míč doskočila a na čtvrtý pokus se trefila. V obraně už hradecké hráčky nedokázaly odpovědět a tak si Žabiny vezou první důležitou výhru 78:76 a v základní skupině skončí nejhůře na druhém místě.

Asistent Žabin Jakub Gazda přiznal, že do zápasu šli s mírnou nevědomostí, co od Hradce po jejich změnách v kádru očekávat. „Přestože Hradec letos papírově relativně oslabil, DNA týmu očividně zůstalo nezměněné. Velmi agresivní hra, obzvlášť na obranné polovině hřiště, nám místy dělala velké problémy a nutila nás k velkému počtu ztrát. Ve čtvrté čtvrtině se nám naštěstí podařilo zastavit narůstající náskok soupeře a zápas otočit, a i s trochou štěstí, zvládnout koncovku. Dnešní zápas je pravděpodobně přislíbem velmi zajímavého semifinále Českého poháru, které nás čeká v sobotu proti Hradci,“ ohodnotil.

Sokol Hradec Králové vs. Žabiny Brno 76:78 (18:15, 16:18, 24:23, 18:22)

Body: Holmes 22 (double double + 13 doskoků), Stoupalová 19, Záplatová 14, Hamzová 5, Vondráčková 5, Vacková 5, Šoukalová 4, Jurčenková 3, Grigalauskyté 1, Beránková (nenastoupila)