Žabiny nakročily k ECW postupu domácím vítězstvím nad Besiktas

Neuvěřitelně tvrdý zápas prvního kola play-off Eurocupu dokázaly před domácí kulisou basketbalistky Žabin Brno urvat v cenné vítězství 73:63. Brňanky od začátku středečního duelu nad tureckým soupeřem vedly a nepovolily ani zvrat ve třetí čtvrtině, kdy se Besiktas dostal na dvoukošový dostřel. Do Istanbulu tak odcestují s desetibodovým náskokem, který chtějí proměnit v postup mezi šestnáctku nejlepších týmu ligy.

Domácí hráčky přivítaly Besiktas na hale Rosnička tvrdou celoplošnou obranou, díky které se dostaly po povedené akci Čechové a Lopez Sénéchal až do jedenáctibodového vedení. Hostující trenér Akkaya však okamžitě zareagoval oddechovým časem, jenž jeho svěřenkyně střelecky probral. Trojkou v závěru úvodní desetiminutovky dokázala rozehrávačka Besiktas Dana Evans snížit na rozdíl čtyř bodů. Stejnou střelou odpověděla i žabinská Lou Lopez Sénéchal, ale bohužel pro Žabiny až po vypršení času a střela tak neplatila.

S dravostí pokračovaly nejen Žabiny, ale i silné trio zahraničních posil tureckého celku Evas, Li a Nogič. I přesto domácí dokázaly navýšit svůj náskok znovu na dvouciferný rozdíl. Pod košem se prosazovala zejména Elissa Cunane, jenž svůj výkon zpečetila i trojkou v poslední sekundě, která se tentokrát s radostí domácích fanoušků počítala.

Trojkovou show ale po vystřídání stran začaly předvádět i basketbalistky Besiktase. Do žabinského koše jich úspěšně poslaly hned šest, čímž stáhly své manko na rozdíl jediného koše 59:56. To však domácí nezaleklo. „Měly podařenou třetí čtvrtinu, kdy proměnily několik trojek. Ale nedovolily jsme, aby nás to ovlivnilo a makaly jsme dál. Trenér nám po zápase řekl, že je nejvíc pyšný právě za to, jak jsme celou dobu bojovaly,“ potvrdila dobré nasazení brněnského týmu Cunane.

Parádním vstupem do závěrečné pasáže prvního kola play-off tak nepovolily soupeřkám zápas obrátit. A to ani poté, co se v páté minutě vyfaulovala rozehrávačka Eliška Hamzová. „Zvládli jsme ustát kritické momenty, kdy jsme se dostali do problémů s fauly. V poslední čtvrtině jsme limitovali ztráty. A momenty, kdy se soupeř dotáhl na čtyři body, jsme dokázali udržet a zvítězit. Bylo to extrémně náročné utkání od první minuty a jsem strašně rád, že jsme ho vyhráli s relativně slušným výsledkem plus deset bodů,“ okomentoval spokojeně asistent Žabin Michal Martišek.

Žabiny se tak s letošním rokem rozloučily na domácí Rosničce další výhrou, tentokrát 73:63. „Je to pro nás velmi důležité vítězství, ale zároveň je to teprve polovina odvedené práce. Příští týden hrajeme u nich, takže se soustředíme dál,“ upozornila Cunane.

Odvetné utkání sehrají Žabiny v Turecku ještě před Vánoci, ve čtvrtek 21. prosince od 19 hodin. A nejen že je tam čeká velmi bouřlivé prostředí, ale po dnešku je patrné, že i další tvrdý souboj. „Bavili jsme se s Viktorem (Prušou), že to byl pro nás fyzicky možná jeden z nejtěžších zápasů, které jsme kdy viděli. Ve čtvrtek se v Istanbulu ale jdeme poprat o postup,“ dodal rázně Martišek.

O něj se však pokusí i hráčky Besiktasu. „Myslím si, že musíme zapracovat na obraně. Přehrávaly nás dneska v situaci jedna na jedna, měly i dost střel za tři. Musíme se více rvát na míči. Měly jsme sice skvělý comeback ve třetí čtvrtině, ale pak to celé smazaly. Jsme teď mínus deset bodů, takže se na odvetu pořádně připravíme a budeme lepší,“ věřila po utkání nejlepší střelkyně tureckého celku Dana Evans.

Žabiny Brno vs. Besiktas 73:63 (23:19, 22:13, 14:24, 14:7)

Body: Cunane 19, Knežević 12, Hamzová 12, Čechová 10, Lopez Sénéchal 9, Záplatová 6, Stoupalová 3, Sklenářová 2, Buřtová a Nétková nenastoupily