Žabiny ve středu vstoupí do play-off Eurocupu

Po zvládnutí klíčových zápasů musí basketbalistky Žabin Brno znovu zapnout na plný pohon, protože teprve teď se v Eurocupu opravdu začne lámat chleba. Brněnský celek ve středu nastoupí do prvního kola play-off. A jak už to v takové fázi soutěže bývá, čeká je velice těžký soupeř, turecký Besiktas Istanbul. Dvojutkání rozehrají Žabiny na domácí půdě, a o to více je potřeba na něm uspět.

Český vicemistr ze Žabin se svojí eurocupovou skupinou prodral hlavně díky dvojitému triumfu nad původním favoritem z Carol. S bilancí tří porážek a tří výher se tak umístil na druhém místě. Celkově byl mezi ostatními kluby vyhodnocen jako sedmnáctý nejlepší a v play-off proto narazí na tým, jenž skončil o jednu pozici lépe. A tím je aktuálně šestý celek turecké ligy Besiktas Istanbul.

V Eurocupu v porovnání s Žabinami absolvovaly středeční soupeřky Brňanek poměrně jednodušší cestu za postupem do vyřazovacích bojů. Prohrály pouze dvakrát, čemuž není divu, když se ještě před letošním ročníkem ucházely v kvalifikaci o místenku v elitní Eurolize. „Besiktas má kvalitní tým, ve kterém tvoří hlavní jádro tři zahraniční hráčky. Musíme tyto hráčky pohlídat v obraně, která podle mého názoru bude zápas rozhodovat,“ prozradila hlavní sílu Besiktasu kapitánka brněnského týmu Natálie Stoupalová.

Besiktas se spoléhá zejména na výkony čínské pivotmanky Yueru Li, jenž měří dva metry a v průměru zaznamenává téměř double-double (14.2 bodů a 9,7 doskoku). V kombinaci s americkou rozehrávačkou Danou Evans (průměr 23,8 bodu na zápas) a portugalsko-srbskou křídelnicí Jovanou Nogić (18,3 bodů na zápas), jenž obě hojně střílí i zpoza tříbodového oblouku, jsou tak Turkyně silné na všech pozicích.

I Žabiny mají však svá esa. Průměrně se nad desetibodovou hranicí drží hned pětice hráček (Stoupalová, Knežević, Záplatová, Cunane a Lopez Sénéchal). A právě týmovost a vyrovnaný bojovný výkon přinesl v posledních zápasech Žabinám stěžejní vítězství. O důležitosti nadcházejících utkání nikdo žabinským hráčkám říkat nemusí, jsou si toho velice dobře vědomé, a proto se tak plně soustředí na první kolo v play-off.

To sehrají již tuto středu 13. prosince od 18:30 na hale Rosnička. „Očekávám velice vyrovnané utkání, a proto do zápasu musíme jít naprosto koncentrované a s obrovským nasazením. Nemůžee si dovolovat tvořit jednoduché chyby, které by mohly ovlivnit vývoj zápasu. Je to navíc poslední domácí duel před Vánoci, a i proto věřím, že motivace a nasazení bude o to větší,“ přiznala Stoupalová.

Odvetné druhé utkání sehrají Žabiny následný týden ve čtvrtek 21. prosince od 19 hodin v Istanbulu. O vítězi a postupujícím mezi šestnáctku nejlepších týmu Eurocupu rozhodne výsledný pozitivní koeficient.