Žabiny ovládly sérii s Ostravou 3:0 a jsou v semifinále

Ani napotřetí nepovolily basketbalistky Žabin Brno soupeřkám z Ostravy zlomit jejich výherní bilanci. I přes vyrovnaný první poločas domácí hráčky zvítězily 83:59 a zajistily si tak účast v semifinále nejvyšší ženské soutěže. V něm vyzvou Levhartice Chomutov.

Se stejnou taktikou v obraně a střeleckou chutí v útoku přijely ostravské basketbalistky na půdu brněnských Žabin. Domácí hráčky na zónovou obranou zprvu nedokázaly zareagovat a dopouštěly se zbytečně moc ztrát, jenž ostravský celek patřičně trestal. Po úvodní čtvrtině dokonce hostující tým vedl 25:21. Pak ale Žabiny osmibodovou šňůrou převzaly otěže třetího čtvrtfinálového kola do svých rukou.

Ještě v poločase tabule ukazovala vyrovnané skóre 36:33, třetí čtvrtinu však konečně dominoval domácí favorit. „Zbytečně jsme první poločas dělaly strašně moc ztrát a Ostravě to padalo, takže nás za to trestala. Pro nás tak zápas bohužel začal až v poločase, kdy jsme se začaly koncentrovat nejen na útok, ale i obranu,“ přiblížila zlom autorka 20 bodů Petra Záplatová.

Druhou dvacetiminutovku Žabiny ovládly 47:26 a nad papírově slabší Ostravou tak zvítězily i ve třetím duelu čtvrtfinálového klání. „Žabiny byly v naší sérii jednoznačným favoritem. My jsme měli za cíl odehrát co nejlepší utkání, což se nám kromě prvního zápasu podařilo. Bohužel, síla soupeře je vlastně ve větším počtu hráček. U nás je malá rotace, což se projevilo hlavně ve čtvrté čtvrtině, kdy nám vždy došly síly,“ okomentoval sérii ostravský asistent Kamil Fajta.

Povinný krok k medailím sice Žabiny zvládly po sobotním vítězství 83:59 v nejkratším možném čase, hlavní trenér však s výkonem svých svěřenkyň spokojený zcela nebyl. „Bohužel jsme dneska, ať jsme to tak nechtěli, pokračovali v laxnosti a nekvalitě, kterou jsme započali minulý zápas. Sice povinné vítězství a ukončení série, ale nutno říct, že od prvního zápasu čtvrtfinále naše výkonnost padala dolů a byli jsme zvlášť v prvním poločase dneska hlavama mimo kurt. Hráli jsme tak, že se nám nemůže nic stát. Zase tam stačila defacto jedna čtvrtina. Na útočné polovině nám vázla plynulost hry v přechodové fázi, předržovali jsme míč.. Jsem rád, že jsme postoupili do semifinále. Každopádně od pondělí máme týden na to se připravit. Zavřeme se do haly a musíme se znovu vrátit ke tvrdé práci v tréninku, protože to nás posune tam, kde jsme byli týden zpátky,“ prozradil Viktor Pruša.

Žabiny semifinále odstartují za týden a půl v úterý 4. dubna domácím zápasem. Soupeřkami jim budou Levhartice Chomutov, které ovládly poslední vteřiny všech čtvrtfinálových klání se Slavií a za série 3:0 tak postoupily poprvé v historii klubu do semifinále.

Žabiny Brno vs. SBŠ Ostrava 83:59 (21:24, 15:8, 24:7, 23:19)

Body: Záplatová 20, Stoupalová 19 ( + 4 bloky a 9 doskoků), Cunane 13, Hamzová 10, Vondráčková 7 (+ 8 asistencí), Knežević 7, Vacková 5, Šoukalová 2, Buřtová 0, Holmes (nenastoupila)