Žabiny předvedly parádní návrat, prodloužení však patřilo Španělkám

Za prvním vítězstvím v Eurocupu hnala domácí basketbalistky Žabin zaplněná hala Rosnička. I přes špatnou první čtvrtinu se dokázaly svěřenkyně Viktora Pruši vrátit do utkání a dramatickou přetahovanou o vedení nakonec poslat za stavu 70:70 do prodloužení. V tom však štěstí stálo při hostujících Španělkách, které si tak připsaly výhru 82:76.

Hráčky Cadi La Seu nastoupily do úvodního čtvrtečního utkání velmi rázně a sedmibodovou šňůrou zaskočily domácí Žabiny. Ty se však nevzdaly a od druhé čtvrtiny začaly hrát nanovo. Zlepšily nejen obranný doskok, ale i rychlejší přechod do útoku. „Nezačaly jsme, jak jsme chtěly. Trvalo nám trošku déle, než jsme chytly tempo, což za mě byla chyba,“ přiznala žabinská křídelnice, jenž utkání musela kvůli odehrát z pozice rozehrávačky, Nikolina Knežević.

Překvapivě první trojky v zápase strefily domácí basketbalistky až ve třetí desetiminutovce čtvrtečního duelu. Nejen těmi se však do utkání dokázaly vrátit a čtvrtinu dokonce odvládnout 21:7. „Říkali jsme si, že už nemůžou, že nás nestíhají. Pak se to ale změnilo. Měli jsme sice střely, ale nebyly efektivní. Nepovolovali nám rychlé přechody a tlačili v obraně,“ potvrdil změnu ve hře brněnského celku španělský asistent Rafael Steven.

Žabinám se dokonce podařilo vybojovat i vedení a za bouřlivé kulisy tak předvést neuvěřitelný comeback, který odstartoval tahanici o vedení. Necelou minutu do konce základní hrací doby ztrácely na Španělky pouhé tři body, které úspěšnou trojkou smazala domácí kapitánka Natálie Stoupalová. V posledních dvou vteřinách měla šanci stejného hodu, avšak tentokrát se zázrak neopakoval a za stavu 70:70 tak šly oba celky do prodloužení.

V něm podle obou týmů rozhodly detaily, leč s výsledným skóre 76:82 pro Cadi La Seu. „Strašně těžký zápas. Rozehrály jsme to výborně a myslely jsme si, že už to budeme jen nějak korigovat. Pak se Žabiny ale dostaly zpátky do hry a my se toho zalekly. Rozhodlo se to tím, kdo udělal méně chyb, mohl opravu vyhrát kdokoliv a jsem ráda, že jsme to nakonec byly my,“ radovala se po první důležité výhře slovenská pivotmanka hájící španělské barvy Veronika Remenárová, jenž dříve působila i v KP Brno.

Žabiny domácí prohra dost mrzí, nicméně vyhlížejí lepší zítřky. „Chyběla Peťa Záplatová, Eliška Hamzová se po nemoci musí stále držet minutově dole, Lopez Sénéchal přiletěla v neděli večer a má za sebou jen čtyři tréninky. Máme potenciál pro zlepšení, ale musíme trénovat a trénovat. Musíme zůstat pozitivní, Eurocup je rychlý a tu domácí prohru si prostě vezmeme někde zpátky,“ konstatoval hlavní trenér Brňanek Viktor Pruša.

Neúspěch na domácí půdě po skvělém návratu do utkání nenechává klidné ani samotné hráčky. Právě schopnost ze zvednout jako tým ale vnímají jako jejich velikou zbraň do budoucna. „Nechaly jsme tam dneska srdíčko. Jsem si jistá, že se zápas od zápasu zlepšíme,“ potvrdila Knežević.

Žabiny Brno vs. Cadi La Seu (ESP) 76:82 (15:25, 19:22, 21:7, 15:16, 6:12)

Body: Knežević 20, Stoupalová 17, Cunane 12 (+13 doskoků), Hamzová 9, Čechová 8, Lopez Sénéchal 7, Sklenářová 3, Smutná 0, Kytlicová 0, Buřtová (nenastoupila), Mezihoráková (nenastoupila)