Důležitý krok v Eurocupu. Je to velká zkouška, přiznává Záplatová

Po rozjetí nejvyšší české ligy basketbalistky Žabin Brno nakročí i do Eurocupu, kde cílí na postup ze základní skupiny. Jejich šanci o účasti v play-off může napovědět hned úvodní kolo proti španělskému klubu Cadi La Seu, které hostí ve čtvrtek 12. října od 18:00 hala Rosnička. Kromě napínavého souboje mají fanoušci jedinečnou příležitost si prohlédnout vystavené poháry a medaile ze žabinské historie či společně s legendami pokřtít výroční knihu.

Brněnské basketbalistky se na domácí palubovce haly Rosničky v letošní sezoně představí teprve podruhé. I proto se na úvodní duel Eurocupu těší dvakrát tolik. „Je to svátek basketbalu nejen pro nás, ale i pro diváky tady v Brně. Jak minulý, tak i tento rok nám los vyšel a první kolo se odehraje v Brně v domácím prostředí, které nám může velmi pomoc,“ přiznává důležitou výhodu fanouškovské podpory Petra Záplatová.

České vicemistryně však ze startu nečeká lehký úkol. Ve čtvrtek totiž poměří síly s loňským čtvrtfinalistou této evropské soutěže. Cadi La Seu sice přes léto značně obměnil kádr a to jak na pozici trenérské, tak v kabině. Nyní se však vedle hráček nejkvalitnější evropské ligy nachází i tři Američanky, reprezentantky Finska a Islandu, aktuální mistryně Evropy Elise Ramette z Belgie, či slovenská reprezentantka Veronika Remenárová, která se zviditelnila i v českém prostředí.

V letošním ročníku španělské ligy má Cadi La Seu za sebou dvě utkání, kdy v úvodním venkovním zápase těsně podlehl 63:66 barcelonskému týmu a naopak zaskočil v domácím prostředí euroligovou Zaragozu. „Je to mladý tým, který hraje podobný styl basketbalu jako my. Očekávám rychlou hru, kterou jim budeme chtít narušovat a dostávát je do situací pro nás míň nebezpečných,“ prozradila taktiku bývalá reprezentantka a opora brněnských Žabin.

Žabiny se po ne zcela ideálním konci přípravy i začátku sezony teprve dostávají do tempa. V posledním zápase na Slovance v rámci 3. kola Chance ŽBL již jejich herní projev působil daleko soustředěněji, ale i tak dokázaly v koncovce Brňanky polevit. Utkání proti Španělkám tak vnímají podle Záplatové jako velkou zkoušku. „Přípravné zápasy a ani ty první v ŽBL nebyly podle našich představ. Dělalo se přespříliš chyb, byly jsme netrpělivé a jelikož máme specifický herní systém, který potřebuje čas, aby se všem zaryl pod kůži, tak potřebujeme i společný čas na hřišti. To znamená herní či tréninkovou praxi, která nám z různých důvodů trochu chyběla. Každopádně se dle mého názoru každým dnem zlepšujeme a chceme to ukázat hned v dalším, pro nás velmi důležitém čtvrtečním zápase,“ potvrdila.

Poločasový křest i historická výstava

Kromě basketbalově kvalitního a divácky atraktivního utkání mají příchozí ve čtvrtek jedinečnou příležitost pohlédnout do třicetileté historie Žabin zblízka. Součástí prvního kola Eurocupu na Rosničce totiž bude i výstava pohárů a medailí, jako je například pohár vítězů Euroligy 2006 či ME 2005.

O poločase navíc legendy Žabin Romana Hamzová, Hana Horáková a Ivana Večeřová slavnostně pokřtí výroční knížku 30 let s Žabinami. „Knížka je za mě úžasný počin. Je neuvěřitelné, že se z obyčejné Rosničky s lezeckou stěnou po boku podařilo vybudovat euroligový stánek. Jsem vděčná za to, že nás pan Bobrovský s Jiřím Hamzou dokázali po republice posbírat. Dali nám možnost společně zažít mimořádně úspěšná léta, vyrůst tady a připravit se pro nároďák,“ popsala Večeřová, která v Žabinách strávila více než jedenáct sezón.

Slavnostní křest i celé utkání druhé nejprestižnější evropské ligy Žabiny Brno vs. Cadi La Seu odvysílá v živém přenosu i Česká televize. Jedinečná atmosféra, která snad dožene brněnské basketbalistky k prvnímu podstatnému vítězství, se však tvoří přímo na Rosničce.