Žabiny si hladce poradily s Ostravou

Basketbalistky Žabin Brno v posledním domácím zápase před reprezentační pauzou ubránily Rosničku před hostující SBŠ Ostravou, která tak stále v letošním ročníku Chance ŽBL čeká na svoji první výhru. Žabiny ještě do posledních vteřin sahaly po jejich první stovce sezony, nakonec však ostravský celek za stavu 96:57 tuto hranici ubránil.

Žabiny do utkání 6. kola nejvyšší ženské ligy nastoupily koncentrovaně a energeticky. Hráčky Ostravy na druhé straně ztrácely zbytečné míče a pobízely tak domácí svým výkonem k jednoduchému přechodu do útoku. Zejména si brněnské basketbalistky mohly potrénovat střelbu trestných hodů, neboť z šestkové čáry to měly po úvodní desetiminutovce 15/17. „V první čtvrtině jsme měly deset ztrát, což je velké číslo. Chtěly jsme hrát agresivně a do soubojů jsme šly s úmyslem, že ten koš nedostaneme. Což bylo posuzováno jako fauly a Žabiny daly v prvním poločase dvacet bodů z trestných hodů,“ okomentovala hostující trenérka Iveta Rašková, jejíž svěřenkyně už po prvním poločase prohrávaly vysokým dvouciferným rozdílem 28:45.

Naopak brněnský celek si průběh sobotního duelu pochvaloval.„V takovém rychlém sledu po zápase ve středu, který jsme odehráli ve fantastickém rozpoložení, ale padesát minut, nebylo úplně jednoduché se připravit na tento. Jsem strašně rád, že jsme nikdo nepodcenili jedinou věc a s přehledem jsme utkání zvládli. Až na pár momentů jsme podali koncentrovaný výkon, prostřídali jsme hráčky a rozložili minuty,“ řekl brněnský asistent Michal Martišek.

V žabinském dresu se představily všechny hráčky, které do zápasu mohly nastoupit. Svoji premiéru v nejvyšší soutěži si také odbyla i odbila pivotmanka Nela Nétková, která za pět minut nasbírala jeden doskok, jednu asistenci a dva fauly.

A zatímco za Žabiny se při týmovém výkonu prosadily vyjma mladičké Nétkové všechny hráčky, hostující tým bodově táhla americká posila India Lee Pagan. „Do zápasu jsme vstoupily dobře, ale máme strašně moc ztrát. Také špatně rotujeme v obraně, takže nás soupeř dobře potrestal trojkama. Určitě jsme nebyly favoriti, ale třeba je doma někdy porazíme anebo alespoň budeme hrát vyrovnaně, když eliminujeme naše ztráty a kiksy v obraně,“ prozradila ostravská pivotka Tereza Halátková.

Žabinský celek potvrdil svoji roli silnějšího a zkušenějšího týmu a před Eurocupem a reprezentační pauzou tak zakončil domácí působení výhrou 96:57. „Splnily jsme povinnou výhru před odletem do Španělska. Podle nás byla první polovina trošku slabší, pak jsme ale zatlačily v obraně i útoku a s přehledem vyhrály,“ souhlasila rozehrávačka Žabin Adéla Mezihoráková.

Ve Španělsku odehrají klíčové utkání ve středu od 17:30 proti Cadi La Seu, které je po prodloužení porazilo 82:76. Žabiny tak mají Španělkám zajisté co vracet. Potřebnou výhrou by se navíc přiblížily k postupu do play-off. „Musíme zregenerovat a plně se soustředit na středeční zápas, který hodně napoví o našem dalším působením v Eurocupu,“ potvrdil Martišek.

Žabiny Brno vs. SBŠ Ostrava 96:57 (26:13, 19:15, 28:18, 23:11)

Body: Knežević 19, Lopez Sénéchal 16, Stoupalová 15, Záplatová 13, Sklenářová 12, Hamzová 8, Cunane 5, Kytlicová 5, Mezihoráková 2, Smutná 1, Nétková 0