Žabiny vstupují do finále s čistou hlavou

Poslední zápasy sezony mají před sebou basketbalistky Žabin Brno. Po titulu v Českém a Federálním poháru by mohly přidat i jeden v české lize. Ve finále však po roce narazí opět na suveréna ZVVZ USK Prahu. První utkání ze série na tři vítězné hostí v sobotu od 17 hodin pražská hala Královka a Žabiny v něm nemají co ztratit.

Pro někoho ohraná písnička, pro jiné ten správný vrchol sezony. Ve finále české nejvyšší soutěže se již podvacáté střetnou basketbalistky Žabin Brno a ZVVZ USK Prahy. „Jsme rády, že se ve finále utkáme s USK. Nikdo asi nepředpokládal ani nic jiného. Na druhou stranu to jsou zápasy, které mají opravdu kvalitu a mohou nám toho hodně dát,“ přiznala Eliška Hamzová.

Zatímco na přelomu tisíciletí na trůnu kraloval brněnský celek, poslední sezony si podmanil celek z hlavního města. Žabiny se z českého titulu naposledy radovaly v roce 2010. Své pražské rivalky porazily i o tři roky později ve třetím finálovém duelu, pak ale přišla vláda USK, která trvá až dodnes.

Přes tři sta utkání nepocítil ZVVZ USK Praha na domácí scéně pachuť porážky. Žabiny se však rok od roku přibližují k tomu, aby toto rekordní číslo zastavily. „Náznaky v letošní sezoně už byly, hrály jsme s nimi dva vyrovnané zápasy do 35. minuty. Výsledky tomu pak neodpovídaly, ale myslím si, že to odpovídá tomu, že s nimi můžeme hrát,“ řekla třiadvacetiletá rozherávačka na letošní napínavé souboje, kde Žabiny zápas ztratily až v samotném závěru.

Právě nekoncentrovanou koncovku by měly podle Hamzové do finálové série vylepšit. „Nesmíme se v posledních pěti minutách nechat převálcovat. Musíme si taky pohlídat ztráty, protože to velice rychle dokáží potrestat a během minuty odskočit až o deset bodů,“ upozornila.

Sérii načnou týmy v sobotu 20. dubna od 17 hodin na pražské hale Královce. A přestože Žabiny nastoupí proti čerstvému bronzovému celku Euroligy, nedělají si z toho těžkou hlavu. „Necítíme žádný tlak. Jelikož v zápasech s USK nejsme výjimečně v pozici favorita, máme do jisté míry rozvázané ruce. Naším cílem bylo samozřejmě postoupit do finále, ale v sérii nemáme co ztratit. Jdeme do ní s čistou hlavou. Chceme navázat na vyrovnané průběhy předešlých klání a pokusit se dotáhnout některé z nich do vítězného konce,“ potvrdil hlavní trenér Viktor Pruša.

Rozpis finálových utkání:

sobota 20. dubna 17:00    ZVVZ USK Praha – Žabiny Brno (hala Královka)
pondělí 22. dubna 18:00    Žabiny Brno – ZVVZ USK Praha (hala Rosnička)
pátek 26. dubna 17:30     ZVVZ USK Praha – Žabiny Brno (hala Královka)
*neděle 28. dubna 10:30 (Family Day)   Žabiny Brno – ZVVZ USK Praha (hala Rosnička)
*30.dubna ZVVZ USK Praha – Žabiny Brno (hala Královka)