Žabiny z Piešťan vezou titul mistra EWBL

Po hladkém postupu do finále EWBL čekalo na Žabiny vyrovnané utkání proti domácím Piešťanským Čajkám. A i po dramatu v poslední desetiminutovce dokázaly brněnské basketbalistky urvat výhrou 57:51 svůj první titul mistra této evropské soutěže.

Již v úvodu finále se Žabiny chopily vedení. Skvěle bránily své slovenské soupeřky a v útoku si připisovaly jeden koš za druhým. Už to vypadalo, že jako favorité šampionátu po snadném semifinále bezproblémově ovládnou i boj o zlaté medaile, když Čajky nad nimi ztrácely patnáct bodů. Ve druhé polovině utkání ale dokázaly Piešťanské hráčky zabrat a vysoké manko stáhnout.

Žabinám se ve třetí minutě nepodařilo za celých pět minut jedinkrát skórovat. Zato jejich soupeřky se pomalu dotahovaly, až po trestných hodech šest minut před koncem srovnaly na 46:46. Žabiny se ale díky ziskům v obraně rychle vrátily do vedení a za konečného stavu 57:51 zápas ukončily. Poprvé tak slaví titul mistra EWBL.

„I když tady ta situace ohledně finálového turnaje byla nestandartní, tak Čajky ukázaly svoji kvalitu a to, že nám byly vzhledem ke skóre vyrovnaným soupeřem. Myslím si, že po první půli, kdy jsme vyhrávaly větším rozdílem, jsme se nechaly ve třetí čtvrtině unést a i kvůli ztrátě koncentrace jsme nechaly Čajky vrátit do zápasu. Každopádně koncovku jsme zvládly a pohár patří právem nám, za což jsme všichni hrozně rádi,“ řekla po zápase Petra Záplatová.

Piešťanské Čajky vs. Žabiny Brno 51:57 (15:18, 13:21, 10:7, 13:11)

Body: Holmes 18, Grigalauskyté 13, Vondráčková 10, Hamzová 7, Jurčenková 3, Beránková 3, Stoupalová 1, Záplatová 2, Šoukalová 0, Vacková 0, Kopecká (nenastoupila), Buřtová (nenastoupila)