Žabky bojují o Eurobasket. V Nizozemsku i Německu

Reprezentační pauzu využívají Žabiny naplno nejen v rámci klubových restů, ale i v plnění národních cílů. Hned čtveřice hráček brněnského celku totiž odcestovala na další důležitý souboj kvalifikace o mistrovství Evropy, které basketbalistky čeká na jaře příštího roku. České barvy v Nizozemsku hájí trojice Natálie Stoupalová, Eliška Hamzová a Emma Čechová. V Německu potáhne k úspěchu Bosnu a Hercegovinu Nikolina Knežević.

Zatímco se jejich spoluhráčky pilně připravují na další zápasy v ligových soutěží, čtveřice Stoupalová, Hamzová, Čechová a Knežević mají za úkol uspět na bojišti evropském. Ve čtvrtek od 19 hodin se představí český výběr v Nizozemsku, stejný čas rozskoku mají i Bosňanky v Německu.

Pod novou trenérkou Romanou Ptáčkovou vyběhnou české lvice v nizozemském Almere vstříc prvnímu a jedinému postupovému místu skupiny I. Po vyřazení Bělorusek kvůli situaci na Ukrajině totiž klíč k postupu na Eurobasket 2023 vede pouze z první příčky. A na ní se aktuálně podle skóre nachází právě Nizozemky. Basketbalistky Irska totiž porazily o 22 bodů (82:60), zatímco Češky si s nimi poradily rozdílem 16 bodů (70:54).

České barvy v klíčovém duelu před únorovými domácími odvetami budou hájit tři Žabinské hráčky. V základní rotaci se již v minulosti objevily Eliška Hamzová a Natálie Stoupalová. Svoji premiéru v ženské dospělácké reprezentaci si zasloužila i osmnáctiletá Emma Čechová.

Lvice během tréninku provázela marodka a menší zranění některých z hráček. Souboj s Nizozemkami nebude vůbec v rukavičkách. I proto pivotmanka Natálie Stoupalová doufá, že se nic z toho nepodepíše na jejich herním projevu. „Očekávám rychlý a agresivní basketbal. Holandsko má velice vysoký perimetr, který by nám mohl dělat problémy. Věřím, že se na ně ale dobře připravíme a budeme schopni se s nimi vypořádat. Hrajeme o Eurobasket. Chceme do toho dát vše a do Česka dovézt výhru,“ řekla.

Nikolina Knežević se se svým národním týmem Bosny a Hercegoviny představí poprvé od mistrovství světa v Austrálii, kde po historickém postupu na šampionát nedosáhli na vysněnou výhru. Kádr se ale od té doby razantně obměnil. „Oproti minulému startu máme v týmu polovinu nových hráček. Některé jsou v nároďáku vůbec poprvé. Obecně ale přinesly do hry velmi dobrou energii a věřím, že nám to sedne,“ prozradila Knežević.

Její družstvo po loňské části vede skupinu A se dvěma výhrami nad Belgií (87:81) a Severní Makedonií (80:64). V Německu by si rády připsaly vítězství číslo tři. „S Německem se potkáme vůbec poprvé, ale neočekáváme žádný lehký zápas. Mají pár kvalitních hráček z Euroligy i Eurocupu a hrají před domácím publikem. Navíc porazili, stejně jako my, Makedonii docela vysokým rozdílem. Výhra by nás ale posunula dál k Eurobasketu,“ řekla Knežević.

Oba národní týmy startují venkovní kvalifikační duely ve čtvrtek 24. listopadu v 19 hodin. Přímý přenos českého zápasu můžete sledovat exkluzivně na kanálu ČT sport Plus.