Závěr EWBL nakonec proběhne v Piešťanech

Bez Rusek a v Piešťanech. Takové je východisko pořádání Fnal Four EWBL pro letošní ročník. Po spekulacích o zrušení závěru soutěže vedení nakonec rozhodlo o alterativním řešení. O medaile si to rozdají Žabiny Brno, SBŠ Ostrava, Kibirkštis Vilnius a Piešťanské Čajky v prostorách sloveské Diplomat Areny. A Žabiny jsou jako jediní z původní finálové čtveřice horkými favority na titul.

Ani evropská soutěž EWBL se neobešla bez změny plánů vhledem k situaci na Ukrajině. Původně se o medaile v této soutěži pro týmy ze Střední, Východní a Severní Evropy měly utkat na Rosničce koncem března Žabiny a tři ruské celky. Po vyloučení ruských i běloruských klubů z mnoha mezinárodích soutěžích, včetně EWBL, se ale závěrečný turnaj odehraje v Piešťanech již teto víkend 19.-20. březa. „Původně jsme chtěli, aby se Final Four pořádalo na Rosničce. Ušetřilo by nám to totiž velice náročné cestování, kterého jsme měli letos poměrně dost. Vzhledem k dění na Ukrajině však tato možnost nepřicházela v úvahu,“ prozradil manažer Žabin Radek Šír.

Basketbalové týmy z Ruska a Běloruska tvoří polovinu z celkových přihlášených účastníků aktuální sezony EWBL a po základní části obsadily první příčky tabulky. Proto se i spekulovalo o předčasném ukončení celé soutěže. „Vedení EWBL nakonec přišlo s variantou, kdy se o vítězi soutěže rozhodne mezi námi, Ostravou, litevským Kibirkštisem a Čajkami. Piešťany zároveň projevily zájem Final Four pořádat. S podobnými turnaji mají mnoho zkušeností a disponují výborným zázemím. Navíc to není z Brna daleko, takže jsme v tom neviděli problém,“ dodal Šír.

V sobotním semifinále na sebe od 16:00 narazí Žabiny s SBŠ Ostravou. Od 18:30 se domácí Piešťanské Čajky pokusí oplatit letošní prohru litevskému týmu Kibirkštis Vilnius. Finále je naplánované na nedělní 16. hodinu. O bronzové medaile budou poražené celky bojovat od 13:30. „Po vyřazení ruských a běloruských klubů nás čeká lehce improvizované Final Four, které jsme si na začátku sezony představovali určitě trochu jinak. V rámci korektnosti a dlouhodobě dobrých vztahů s vedením soutěže jsme nakonec s účastí ve Final Four souhlasili, přestože jiné týmy si zvolily cestu fokusu na domácí ligové soutěže. Což by se popravdě hodilo i nám, jelikož nás pravděpodobně čeká velmi těžká semifinálová série s Hradcem,“ přiznal asistent Žabin Jakub Gazda.

K rozhodnutí účasti ve F4 EWBL ale brněnskému celku hrálo do karet místo konání. „Pořadatelství ze strany Čajek samo o sobě garantuje skvěle organizovaný turnaj. My ho tak zkusíme využít hlavně k tomu, abychom všechny hráčky před semifinále ŽBL dostali do zápasového tempa. Cílem pro nás určitě nemůže být nic jiného, než celkové vítězství v turnaji,“ řekl Gazda. Pro Žabiny by to tak byl první triumf v této evropské soutěži. Předminulé Final Four totiž překazila pandemie a v loňském ročníku EWBL chyběly.

Final Four EWBL (Piešťany, Diplomat Area) 19.-20.3.2022

sobota 19. března 2022
16:00 Žabiny Brno (CZE) vs. SBŠ Ostrava (CZE)
18:30 Piešťanské Čajky (SVK) vs. Kibirkštis Vilnius (LTU)
neděle 20. března 2022
13:30 o 3. místo
16:00 finále