Po nekompromisní třetí výhře nad Slovankou Žabiny postupují do semifinále ŽBL

Basketbalistky brněnských Žabin ve třetím kole úvodní části play off RENOMIA ŽBL zakončily sérii se Slovankou jednoznačnou výhrou 102:53. Staly se tak prvním semifinalistou české nejvyšší ligy. Po nedělním zaváhání v Benešově svěřenkyně Viktora Pruši nedaly před domácím publikem soupeřkám sebemenší šanci na drama. Od prvních minut jasně dominovaly v útoku i obraně a zaslouženě si tak připsaly třetí a poslední čtvrtfinálový bod.

Pouhé čtyři minuty stačily domácím favoritkám ze Žabin, aby si ve třetím čtvrtfinálovém zápase nad svými soupeřkami ze Slovanky vybudovaly dvouciferný náskok. A ten do poločasové pauzy dokázaly navýšit na rozdíl dvaatřiceti bodů (56:24). Hostující Slovanka jasně zaostávala nejen střelecky (65% vs. 36%), ale i v doskocích (26 vs.11). „Na doskoku jsme byly dneska hodně slabý. Nedokázaly jsme ani ubránit soupeřovi podkošové hráčky,“ povzdechla si devatenáctiletá Eliška Brejchová, která se se svými 19 body stala nejlepší středeční střelkyně Slovanky.

Následující dvacetiminutovku už mladé hráčky Slovanky sílu Žabin potlačit nedokázaly. Po vyrovnanější třetí čtvrtině (17:12) se Žabiny v závěru rozstřílely a připsaly si třetí stovku v sezoně. „Konečně jsme odehráli zápas, který jsme chtěli a jaký jsme si představovali průběh po dvou zápasech, kdy jsme se docela protrápili, zvlášť po tom předchozím. Jsme rádi, že jsme to takhle ubojovali a máme dobrý pocit před Final Four EWBL,“ přiznala rozehrávačka domácího celku Eliška Hamzová.

Vítězstvím 102:53 tak přidaly třetí bod ve čtvrtfinálové sérii a jako první tým postupuje do semifinále české nejvyšší ligy. O účast ve finále si to brněnské basketbalistky pravděpodobně rozdají s Hradcem Králové.

Podle hostující trenérky Marcely Krämer jim utkání uteklo hned v úvodu. „Nebyly jsme asi koncentrované. Nic nám tam nepadlo a neplnily jsme pokyny, které jsme si řekly v šatně. A celý ten zápas se pak od toho odvíjel. Žabiny zaslouženě vyhrály. Všichni víme, že byly lídrem v tomto play off a přejeme jim hodně štěstí v dalších bojích,“ řekla.

Naopak z úst Viktora Pruši konečně vycházela slova chvály. „Jsem za dnešní utkání rád, protože alespoň to jedno ze tří utkání jsme více méně ukázali, jaký asi ten reálný rozdíl mezi oběma týmy je. Ukázali jsme dneska kvalitu. Obzvláště ten první poločas byl velmi povedený. Hodně jsme sdíleli míč a vytvářeli si otevřené pozice, hráli rychle. Všechno to vycházelo z obrany, která opravdu byla na hraně agresivity, kde to očekáváme. Doufám, že tento výkon byl takový předěl, změna a obrat před tím, co nás čeká v poslední nejtěžší fázi,“ sdělil.

Žabiny Brno vs. Slovanka 102:53 (26:10, 30:14, 17:10, 29:17)

Body: Grigalauskyté 22 (+9 doskoků), Jurčenková 16, Hamzová 16, Záplatová 10, Holmes 9, Stoupalová 8, Vacková 7, Vodráčková 6, Kopecká 4, Šoukalová 2, Buřtová 2