Ze Španělska se do Žabin vrací Záplatová

Další posilou je všem jistě známá reprezentační rozehrávačka Petra Záplatová, která se do Žabin vrací po sezóně v zahraničí. Minulý rok odcházela do polské Toruně. Od tam se na přelomu roku přesunula do teplých krajin, konkrétně do španělského Cáceres, kde odehrála zbytek sezóny. Teď už je však zpět v České republice a my jí s otevřenou náručí vítáme zpět v brněnských Žabinách!

Jak se ti líbilo ve španělském angažmá?
Když jsem do Španělska přiletěla, tým už byl v polovině sezóny, bylo tedy těžší nastoupit do rozjetého vlaku. Zpětně to hodnotím jako fajn zkušenost a španělská liga se mi zalíbila. Je to jedna z nejlepších lig, takže to byla výzva od začátku až do konce. Tým byl jinak dobře organizovaný, měli hezké prostředí ať už basketbalové, bydlení či regeneraci.

Město samo o sobě bylo malé, ale roztomilé. Příroda kolem mě absolutně nadchla. Údajně se tam natáčela jedna ze sérií seriálu Game of Thrones, což jsem sice neviděla, ale to místo bylo naprosto okouzlující (Natural Monument Los Barruecos, Malpartida de Cáceres Park).

Jak probíhala „kovidová“ sezóna ve španělsku?
V lednu to bylo asi nejhorší. Náš region byl uzavřený. Po Vánocích měl velký nárůst pozitivních případů, takže se nedoporučovalo opouštět ani město. Obchody i restaurace byly zavřené, ale s hezkým počasím se to postupně vše začalo otevírat. To bylo myslím na začátku března a musím říct, že bylo fajn neprocházet se konečně v prázdném městě.

Každopádně po basketbalové stránce to měl každý sportovec letos stejně. Testování před každým zápasem a haly bez diváků. Zvykla jsem si na tento režim, ale příjemné to nebylo. Byla to zvláštní sezóna a nebudu na ni ráda vzpomínat.

Jak se těšíš na návrat do Žabin?
Těším se moc. Těším se, že budu doma a v prostředí, které mám ráda. Zároveň se těším na holky a na spolupráci s trenéry. Dva roky v Žabinách jsem si užila a mám na to hezké vzpomínky a doufám, že společně uděláme zase nějaký úspěch.

Jaké jsou tvé ambice v nadcházející sezóně?
Myslím, že už nějaký rok se nemusíme bavit o domácí české lize, kde úspěch je skoro povinností. Zároveň nechci dávat cíle v Eurocupu, jelikož to bude první rok pro Žabiny a velká výzva jak pro trenéry, tak pro hráčky. Je to správný krok, ale velmi odlišná úroveň oproti tomu, s čím se doposud tým setkával. Uvidíme tedy, jak se s tím společně dokážeme popasovat. Pokud se budeme bavit o EWBL, tak tam můžu asi říct, že se chceme dostat opět do Final4 a získat medaili.

Momentálně jsi v plném proudu přípravy na EuroBasket s českou reprezentací. Jaké jsou tvé pocity z přípravy a co si myslíš o losu pro český tým?
Zatím za sebou máme 2 týdny, přičemž ten první byl z 90% kondiční. Letos je na přípravu poměrně málo času. Po basketbalové stránce to samozřejmě ze začátku bylo hodně o sehrávání se. Jak se nám to vede, se ukáže v přípravných zápasech, které nás čekají již tento týden. Takže moje hodnocení aktuálně nemohu příliš specifikovat.

Co se týká losu, tak velmi nerada hodnotím soupeře, které jsem zatím neviděla hrát. Soupiska už sice byla oznámena, ale do ME se může stát cokoliv a forma hráček se může také změnit. ALE samozřejmě se mi moc “nelíbí” Francie, která dlouhodobě patří mezi nejlepší týmy Evropy. A nebudeme si nic nenalhávat. Francie je velmi silný soupeř, proti kterému naše šance na výhru jsou nejmenší. Ale nikdy neříkej nikdy 🙂 Avšak proti Rusku i Chorvatsku to budou rozhodně zajímavé zápasy. Věřím, že složení našeho týmu dokáže vybojovat a odnést si z těchto dvou zápasů výhru.

Co by jsi na závěr vzkázala fanouškům?
Chtěla bych říct, že nám v halách chybí a už se těšíme až nás budou moci přijít povzbudit. A také jim poděkovat, že i po této “hnusné” sezóně s námi zůstali.