Zpět na palubovku

Dnes dopoledne proběhla tisková konference Národní sportovní agentury, která se vyjadřovala k usnesení vlády o obnovení profesionálních sportovních soutěží. Předseda Milan Hnilička nastínil základní hygienická opatření, která budou muset jednotlivé kluby v lize splňovat.

V první řadě bylo potvrzeno obnovení profesionálních sportovních soutěží. Hnilička však dodal, že se jedná o výjimky pro profesionální soutěže, o které budou moci zprostředkovatelé soutěží individuálně žádat již od zítřejšího dne. Kluby budou muset dodržovat přísná opatření. 

Předseda také nastínil jednotlivá opatření, která se chystají. Jsou jimi například testování hráčů před každým utkáním, určitého počtu osob na sportovišti, jak tomu bylo již dříve. Jednat se tedy bude pouze o nejužší okruh lidí nezbytných pro uskutečnění jednotlivých utkání. Jmenovitě tedy hráčky a realizační tým, organizátoři a média. Tyto podmínky se týkají i nárazových akcí jako je například mistrovství a současně i příprava na něj. Tedy i ženská basketbalová reprezentace, jejíž součástí je již zaběhlá stálice Beáta Adamcová a nově i pivotka Natálie Stoupalová, se bude moci připravovat na kvalifikaci na ME v Lotyšsku.

Další, pro nás velmi pozitivní zprávou je, že již od zítřejšího dne (4.11.) budeme moci opět trénovat v uzavřených prostorech, tedy v naší hale. Již se nebudeme muset nadále řídit počasím v souvislosti s plánováním tréninků pod širým nebem, ale opět naskočíme do plného tréninkového programu.

K situaci se vyjádřil i hlavní trenér Viktor Pruša: „Rozhodnutí o povolení profesionálního sportu je pro nás v této chvíli darem z nebes. Přestože jsme se snažili kompenzovat absenci tréninků ve vnitřních prostorách kondičně-basketbalovou přípravou ve venkovních podmínkách, možnost vrátit se na palubovky je pro nás nejen z hlediska praktického, ale i z toho mentálního velkou motivací. V následujících dnech budeme chtít především dohnat basketbalové manko a najet zpět na standardní režim. Jelikož restart trénování a potenciálně i zápasů se nyní plynule prolíná s reprezentačním oknem, času budeme mít z tohoto pohledu dostatek.

Konkrétní hygienická opatření a nařízení se teprve budeme dozvídat od České basketbalové federace v následujících několika hodinách.