Final4 Českého poháru letos bez nás

Final4 Českého poháru bez loňského vítěze. To je verdikt, který dnes po naší prohře s USK padl. Středočeskému týmu jsme podlehli 70:112.

Do utkání jsme nevkročili zrovna nejlépe. Za 40 vteřin hry, nám Elhotová doslova nasázela 8 bodů. V závěru teprve první minuty se přidala Conde, která skóre zvýšila na 0:11. Začátek utkání tak z naší strany vypadal, jako bychom si nevšimli, že utkání již započalo. Na to hned zareagoval hlavní trenér Pruša, který si vzal time-out a tuto nepříjemnou situaci se snažil rozluštit. Nepříjemný náskok snížila až Míša Vondráčková trestnými hody. Nepovedený začátek a nevynucené ztráty ať už v rychlé, tak i přechodové fázi jsou hlavní faktory, které ovlivnily první čtvrtinu natolik, že USK se podařilo nastřílet 41 bodů oproti našim 21.

Do druhé třetiny jsme vkročili již s jiným rázem. Rychlá a agresivní hra na obou stranách hřiště všechny jistě přesvědčila o kvalitě dnešního utkání. Rozhodčí však nechtěli ponechat nic náhodě a tak velmi přísně trestali každý přestupek. Z toho plyne i celkových 47 odpískaných osobních chyb v tomto utkání. V druhé desetiminutovce se nám povedlo soupeře udržet na 21 bodech a v poločase tak na světelné tabuli svítilo skóre 31:66.

Třetí čtvrtina se nám velice podařila. Všichni sice dobře víme, že držet krok s USK stojí mnoho sil, ale my jsme si do druhé poloviny odpočali a nastoupili tak s “dobitými baterkami“. Snad i proto se nám povedlo udržet koncentraci a osobní odpovědnost v obraně, díky které jsme USK dokázali udržet na “pouhých“ 19bodech. Naopak nám se dařilo o něco více skórovat a čtvrtinu jsme tak vyhráli v poměru 21:19. Po třetí čtvrtině tak finální skóre bylo 52:85.

V poslední desetiminutovce již bylo zřejmé, že do Final4 Českého poháru se letos nepodíváme. Síly nám pomalu ubývaly, a dále jsme již nedokázali udržovat konstantní vzdor. Dnešní utkání bylo sice náročné, ale jistě můžeme být s výkonem i s nastřílenými 70 body spokojeni. Individuálně se nejvíce prosadila Natálie Stoupalová (20 b.).

Viktor Pruša, trenér BK Žabiny Brno: „Dnes zápas dopadl dle očekávání. Přece jenom hrát s euroligovým týmem je něco jiného než se zbytkem ligy. Je škoda, že jsme dnes po první minutě, kdy jsem si bral první time-out a bylo to za stavu 0:11, jsme prostě dvěma, třemi, čtyřmi ztrátami dostali rovnou ten ráz utkání do té podoby, ve kterém byl. Ale pak si myslím, že jsme měli velmi dobré pasáže. Donutili jsme svoji agresivitou USK k 22 bodům z jejich ztrát a myslím si, že jsme tam měli opravdu pasáže, které byly opravdu slušné. Samozřejmě to výsledné skóre je vysoké, jelikož jsme hráli naši hru, tzn. rychle dopředu, která plodí sem tam ztráty, proti takhle kvalitnímu týmu. Ale zároveň si myslím, že 70 bodů po některých velmi dobrých situacích se dá hodnotit kladně. Takže gratuluji USK k postupu do Final4, které nás tento rok mine. Nás to samozřejmě velmi mrzí, ale přijde mi, že je to selhání exekutivy ŽBL. Ať si každý udělá obrázek sám, ale myslím, že by týmy, které jsou tabulkově postaveny níže, si tady to Final4 nějakým způsobem měly vybojovat na hřišti. A ne tímto způsobem, kdy aktuálně druhý a třetí tým tabulky, dva finalisti minulého ročníku, na Final4 nebudou. Ale to už je na posouzení každého.“

Natália Hejková, trenérka ZVVZ USK Praha: „Myslím, že to byl dobrý zápas. Z naší strany byl velmi vydařený první poločas, který rozhodl o celém zápase. A pak se to trochu rozbilo, ale stejně tam bylo mnoho krásných akcí z naší strany. Je jen dobře, že Žabiny se posbíraly v druhém poločase. Opticky to nevypadalo na nějaký masakr. Myslím si, že i domácí mohou být nakonec spokojeni.“