Zápas o všechno. Žabiny střádají síly na odplatu

Aby se prodraly basketbalistky Žabin Brno vyváženou skupinou Eurocupu, musí ve středu 22. listopadu od 18 hodin porazit své řecké soupeřky. Motivaci zdolat Eleftherii Moschatou mají však svěřenkyně Viktora Pruši o to vyšší, neboť si z Řecka přivezly hořkou porážku v koncovce. Podle hlavního kouče musí v rozhodujícím utkání z pohledu postupových nadějí odvést hlavně precizní práci v obraně a nepovolit jakékoliv výkonnostní výkyvy.

Vyhrát jakýmkoliv rozdílem. Takový je klíč k postupu Žabin Brno ze skupiny. Český tým si totiž místo jasné výhry z Athén přivezl nepěknou zkušenost a těsnou porážku o jediný koš 68:70. Po další dramatické a prohrané koncovce ve Španělku si tak český vicemistr zkomplikoval cestu do play-off. O účast mezi 32 nejlepších týmů soutěže však bojuje i jejich středeční soupeř Eleftheria Moschatou. „Z matematického pohledu je to zápas o všechno pro oba týmy, takže nasazení a vůle tomu musí odpovídat,“ potvrdil důležitost předposledního kola skupinové části Eurocupu hlavní trenér Viktor Pruša.

Pokud Žabiny uhájí domácí palubovku a oplatí tak Řecku venkovní porážku, stačí jim uhrát dobrý výsledek ve Francii následující týden, nehledě na vítězství. A aby žabinský tým doma uspěl, musí se zaměřit podle hlavního kouče primárně na hru na obranné polovině. „Klíčové bude, abychom opravdu po celou dobu zápasu zůstali konzistentní a mentálně ustáli i těžké momenty, které v utkání mohou nastat. Musíme se držet zápasového plánu a pokrýt individuality soupeře,“ prozradil Pruša.

Právě v minulém vzájemném střetnutí totiž za řeckým úspěchem stálo zejména silné trio Kisser, Bickle a Zec, jenž dohromady nastřílely 56 z celkových 70 bodů. Žabiny by naopak měly těžit z přítomnosti zkušené střelkyně Petry Záplatové, která v Řecku chyběla. „Bohužel jsme si skupinu nerozehráli nejlépe a dostali jsme sami sebe pod zbytečný tlak. Už jednou jsme však v domácím prostředí dokázali, že tým na postupové příčky má. Zároveň v sobě cítíme určitou chuť “odplaty”, takže o motivaci absolutně nemůže být řeč,“ prozradila žabinská křídelnice.

Jako zásadní vnímá, stejně jako Pruša, koncentraci. „Máme znatelné výkyvy a komplikujeme si tím zápasy. Jakmile hrajeme všichni soustředěně a dodržujeme pravidla, které si před zápasem nastavíme, troufám si říct, že o zápas nemám strach,“ dodala Záplatová.

Zda se Žabinám podaří zdárná odveta, můžete sledovat od 18 hodin přímo z dějiště haly Rosničky. Pokud však zajisté napínavý duel druhé nejvyšší evropské ligy nestíháte, sledujte jej alespoň živě v exkluzivním vysílání ČT sport Plus.