Prušu doplní kolega z repre. Chci zapojit talentované dorostenky, slibuje si od Žabin Martišek

Po sedmi letech přišla na pozici asistenta brněnského „A“ týmu Žabin změna. Místo po odchodu Jakuba Gazdy od nové sezony zastoupí zkušený slovenský kouč Michal Martišek. Dvaačtyřicetiletý trenér do Žabin míří z extraligového Trutnova a od práce ve vicemistrovském celku si slibuje zejména prohlubování žabinského progresu i více angažovanosti mládeže.

Již v průběhu sezony se Viktor Pruša musel rozloučit se svým dlouholetým parťákem Jakubem Gazdou, který po únorové reprezentační pauze přestal v Žabinách působit. Na jeho pozici však do týmu přijde pro Prušu velmi známá tvář – jeho reprezentační kolega Michal Martišek. „Nejdříve jsme proti sobě stáli jako soupeři, kde on měl pochopitelně vždy navrch. Pak se naše cesty sešly u reprezentace U18. Myslím si, že nás spojuje vzájemný respekt a hodně podobný pohled na basketbal. Těším se, že teď budeme moci spolupracovat nejen přes léto, ale také v průběhu celé sezony v klubu, kde přeci jen je více času a prostou na systematickou práci,“ raduje se ze spolupráce Martišek, který společně s Prušou vybojoval jako jeho asistent na loňském evropském šampionátu postup na MS do 19 let.

Sám nasbíral v pozici trenéra i asistenta bohaté zkušenosti. „K trénování basketbalu jsem se dostal hodně brzy, když jsem v šestnácti letech pochopil, že jako hráč velkou kariéru neudělám. Dostal jsem příležitost vypomáhat jako asistent u kluků v B.S.C Bratislava a poté jsem se stal i hlavním trenérem,“ popsal svoje začátky z domovského Slovenska, kde strávil nakonec prvních pět sezon.

Na následující čtyři roky přešel dnes dvaačtyřicetiletý Martišek do sousedního týmu BKR 08 Brastislava. A po dokončení vysoké školy okusil na devět let i třetí slovenský celek sídlící v hlavním městě – BK Slovan Bratislava. „Nejvíce času jsem měl „dvojitou“ pozici generálního manažera a asistenta u „A“ týmu žen. Také jsem si v sezoně 2014/2015 odskočil na stáž do Kanady, kde jsem měl možnost poznat úplně jiný způsob koncepční práce a myslím, že právě tato zkušenost mě hodně změnila a posunula,“ doplnil.

Od roku 2016 Martišek působí v české nejvyšší lize, kde dirigoval basketbalistky Trutnova. „Měl jsem velké štěstí, že první dvě sezóny jsem mohl poznávat pro mě nové prostředí ŽBL z pozice asistenta. Dalších pět let jsem pak vedl tým už z pozice hlavního trenéra,“ přiblížil jeho cestu, která ho zavedla až do brněnských Žabin.

Žabiny jsou podle něj historický pojem. „Je to vítěz Euroligy a postupně se snaží dostat na pozice, které jim ještě nedávno patřily. Kromě basketbalové stránky patří společně s Chomutovem i ke špičce ŽBL v rámci prezentace a marketingu,“ pochvaloval si svoje nové působiště i šanci se aktivně zapojit do progresu, jenž klub za poslední roky buduje. „Když si srovnám Žabiny z mé první sezóny v ČR v roce 2016 a dnes, tak je krásně vidět, jaký pokrok tato organizace udělala. Věřím, že se nám také povede více propojit mládež (1.ligu) a talentované dorostenky s konceptem „A“ týmu,“ dodal.

Stejně jako Žabiny, i on si prošel jakousi „změnou“. V minulosti býval dle jeho slov hodně impulzivní a často si za to proto od rozhodčích vysloužil technické chyby. „Po narození dcery jsem se ale celkem uklidnil a snažím se vnímat věci s nadhledem,“ prozradil na sebe jindy pozitivně naladěný Martišek. „Zejména ve vypjatých situacích je třeba zachovat si chladnou hlavu a naopak když cítíte, že tým nehraje s dostatečným důrazem nebo energií, je nutné zvýšit hlas. Každý dobrý trenér by měl přesně vědět, co dělá, a nedostávat se pod tlakem do situací, kdy nezvládá svoje emoce a škodí svému týmu,“ připustil.

Bez práce nejsou koláče

V životě se snaží v ostatních vidět hlavně to dobré. „Logicky to často vyústí i ve zklamání v různých situacích. Profesně věřím a jsem přesvědčen, že v životě a ve vrcholovém sportu dvojnásob neexistují žádné zkratky na cestě k úspěchu. Bez tvrdé práce, i na úkor svého volného času, se dlouhodobě nedá být úspěšný,“ vysvětlil.

K Brnu má zatím kladný vztah a společně s rodinou se zde pomalu zabydluje. „Ještě nejsme kompletně přestěhování, ale jsem velmi rád, že se nám povedlo najít byt v lokalitě, kde jsou dobré podmínky a možnosti pro moji rodinu s malou dcerou a zároveň to nemám daleko na Rosňu. Po sedmi letech v Trutnově to však asi ještě chvíli potrvá, než se zorientujeme. Zatím bez navigace netrefím ani domů,“ zasmál se.

Na brněnské fanoušky se velmi těší. „V Trutnově jsem byl zvyklý na velmi aktivní fanoušky a o Žabinských vím, že jsou velice podobní. Měl jsem možnost je zažít letos na zápasech play-off. Taky mě potěšili, jak fandili na MČR U19. Doufám, že podobně to bude i příští rok a my je za odměnu budeme bavit atraktivním basketbalem,“ přislíbil Martišek.