Pět našich hráček se představilo v reprezentační kvalifikaci na Euro2023

Asi jste si všimli, že naše basketbalistky měly zápasový půst. To je však pravda jen tak napůl. V uplynulých dnech totiž proběhla reprezentační pauza, kdy národní týmy bojovaly ve dvou úvodních utkání kvalifikace mistrovství Evropy 2023. A Žabiny mají ve svém kádru hned reprezentantek pět: Petru Záplatovou, Natálii Stoupalovou, Elišku Hamzovou, Kateřinu Galíčkovou a Moniku Grigalauskyté! Jak se holkám reprezentační starty povedly, vám prozradíme v krátkém shrnutí.

Zatímco zbytek týmu tvrdě makal na Rosničce, čtveřice Peťa, Naty, Eliška a Gali se připravovaly na pražské Královce k prvnímu kvalifikačnímu duelu. Ten český výběr sehrál proti favorizovaným Běloruskám ve čtvrtek 11. listopadu. Do finální dvanáctky se probojovaly Peťa, Naty a Eliška, přičemž kromě Natky holky nastoupily dokonce v základní pětce.

Česká reprezentace se musela obejít bez opor Kateřiny Elhotové, Romany Hejdové a Lenky Bartákové, jež se se svojí kariérou slavnostně na hale Královka rozloučily. V týmu se představily staronové tváře, včetně dvou bývalých hráček Žabin – Kristýny Brabencové a Petry Holešínské. Utkání omlazeným lvicím vycházelo pěkně. Holky bojovaly a před domácími fanoušky předvedly, že i ještě ne tolik zkušený tým může konkurovat ostatním zemím v Evropě. Nakonec to však byl čtvrtý tým z minulého šampionátu, který se radoval z první výhry skupiny I.

Žabinské hráčky však přispěly svými kvalitami k úctyhodnému výsledku 60:66. Natka Stoupalová za necelých 17,5 minut nastřílela pět bodů, doskočila dva míče a jedenkrát zablokovala soupeřku. Eliška Hamzová v národním dresu odehrála o minutu déle a soupeřovi vstřelila taktéž pět bodů, doskočila dva míče a na další tři koše přihrála. Nejvíce minut odehrála Petra Záplatová, která se se třinácti body stala druhou nejvíce skórující českou hráčkou. K výborné střelecké formě přidala i dva doskoky, dvě asistence a dva zisky.

Monika zasáhla do kvalifikace v litevské reprezentaci

Stejný den bojovala v kvalifikaci na Euro i naše pivotmanka Monika Grigalauskyté. Ve své rodné Litvě se spoluhráčkami porazily soupeřky z Finska 69:59. Naopak ve druhém utkání na půdě Francie, které sehrály v neděli, litevský celek neuspěl a prohrál vysoko 83:56. Monika do obou utkání nastoupila a za celkových 25 minut přispěla svému týmu pěti doskoky.

Češky v Dublinu braly první výhru

Neděle byla herním dnem i pro české reprezentantky. Poprvé v historii se Češky střetly s Irkami. Do Dublinu odcestovaly jako favoritky, což také následně lvice potvrdily výhrou 54:70. Tentokrát za účasti všech Žabiňáčkých hráček! Pro Kateřinu Galíčkovou zápas znamenal premiérový start a první minuty v ženské reprezentaci. A že je Galda nepromarnila, potvrzují i její první body za nároďák!

„Ženská reprezentace pro mě od malička znamenala cíl/sen a ten se mi konečně splnil. Byla jsem strašně nadšená, že vůbec můžu být na lavičce s holkami, které obdivuju a nějaký čas i sleduji. Před a v průběhu zápasu jsem měla trochu strach. Nejen proto, že je to ženská reprezentace, ale i proto, že trenér chce hrát jiný styl basketbalu, než hrajeme na Žabinách. Takže jsem se bála, abych neudělala nějaké hloupé chyby, když jsem to neměla tak moc zažité. Jsem ale ráda, že ve mně měl trenér Svitek důvěru a dal mi minuty na hřišti. Byl to pro mě krásný pocit. Naštěstí, když jsem hrála, tak se mnou na hřišti hrály i Peťa Záplatová a Eliška Hamzová, na které jsem z klubu zvyklá, takže se mi hrálo o dost líp. Co se týče bodů, nebylo to pro mě tak primární. Spíš jsem chtěla odvést dobrou práci v obraně a z ní se pak přesunout do útoku. To, že to padlo, byla pro mě jen třešnička na dortu a jsem za to ráda,“ popsala své dojmy jednadvacetiletá křídelnice, která Česko reprezentovala již v dorosteneckém pětkovém basketbale a excelovala i ve hře 3×3.

Lvice proti Irkám nastupovaly hned se třemi Žabinskými oporami v základní pětce. Eliška se tentokrát blýskla čtyřmi body, třemi doskoky, jednou asistencí a třemi získanými míči. Naopak osm bodů zaznamenala pivotmanka Natka Stoupalová. Peťa Záplatová v Dublinu zastávala roli kapitánky. Navázala na svůj výborný výkon ze čtvrtka a k pěti bodům na dalších pět košů spoluhráčkám přihrála. V utkání navíc dvakrát míč doskočila a čtyřikrát o něj soupeře okradla. Své družstvo dotáhla k prvnímu vítězství v kvalifikaci.

„Mé celkové hodnocení této části kvalifikace je po včerejším pozápasovém hodnocení trenéra Svitka trochu trpké. Do zápasu s Irskem jsme šli sice po porážce s Běloruskem. Ale myslím, že to byl zápas, který ukázal, že i s věkovou obměnou můžeme hrát s týmy této kvality. Tudíž hodnocení prvního zápasu z mého pohledu vidím pozitivně. Šest bodů je hratelných a máme velkou šanci je v příštím roce porazit. Každopádně zápas s Irskem byl pro nás možná větší oříšek. Věděli jsme, že to bude hrozný basket. Nekoukatelný, s možností hodně ztrát vzhledem ke stylu Irek, kdy si dle mého názoru někdy pletly basketbal s rugby. Ale každá hráčka dřela a bojovala do konce. A nebylo příliš jednoduché se sžít s tímto stylem. Takže za mě ano, samozřejmě, že tam bylo přespříliš ztrát, ale zápas jsme úspěšně urvali a konec. Být kapitánkou zní asi fajn. I když já si dělala srandu, že to akorát znamená, že jsem oficiálně nejstarší. Na druhou stranu je to jen slovo, které kdysi asi něco znamenalo. V dnešní době se na to už moc nehraje. Pokud chce v šatně někdo něco říct, řekne to. Mluvíme spolu, povzbuzujeme se, radíme si. Každá může mít na věc jiný úhel pohledu a je dobře, když se to nebojí říct nahlas,“ svěřila se Záplatová.

Další kolo kvalifikace lvice čeká až v listopadu příštího roku proti Nizozemkám. Zatím se drží, stejně jako Moničino družstvo, s bilancí jedné prohry a jedné výhry na třetím místě. Klíč k postupu na Euro je však dostat se na pozici první. To také Češky mají v plánu a chtějí se i po patnácté v řadě probojovat do evropské elity na šampionát.

Zdroj fotografií: FIBA.basketball