První stovka v kabině Žabin. Strakonice jasně poráží 109:45

Favorizované Žabiny nedaly svým soupeřkám ze Strakonic ani špetku naděje a připisují si letošní první stovku v nejvyšší české lize. K výsledku 109:45 docílily převážně díky košům ze ztrát soupeřek (36), jež vytvořily snadné rychlé pozice pro zakončení. Týmový výkon Žabin podtrhuje i bodové rozpoložení a zapojení všech hráček.

Už od prvních minut utkání 14. kola české nejvyšší ligy mezi Žabinami Brno a BK Strakonice si domácí basketbalistky vzaly režii do vlastních rukou. Po úvodní čtvrtině potvrdily roli favoritek a nad posledním týmem tabulky si vytvořily třináctibodový náskok (28:15). Zkušenější hráčky Žabin využívaly všech svých výhod. Pod košem díky výškové převaze jasně dominovaly nejen v útoku, ale i v počtu doskočených míčů. Celoplošnou tvrdou obranou donutily soupeřky ke ztrátám, z nichž vytěžily rychlé protiútoky. Rozdíl ve skóre tak před poločasem navýšily na 54:26.

Na vytaženou defenzivu svěřenkyně Viktora Pruši navázaly i v druhé části zápasu. Mladý celek Jihočešek měl dělat co proto, aby vůbec hráčky přešly na útočnou polovinu hřiště. „Měli jsme obrovský problém s pressingem. Jsme mladý tým a určitě nám to přineslo spoustu zkušeností. Věřím, že je zúročíme se soupeři, jenž patří do spodku tabulky. Bylo vidět, že jsme se setkali s Eurocupovým týmem,“ řekl k utkání hostující trenér Petr Martínek.

Žabiny předvedly jednoduchý týmový výkon, kterým letos poprvé překročily i stobodovou hranici. „Splnili jsme roli favorita. Přestože jsme měli v první čtvrtině jedno hluché místo, tak jsme opravdu dokázali čtyřicet minut i přes vysoké skóre udržet pozornost a koncentraci. Negativní věc je zranění Katky Galíčkové a nesmyslných dvacet čtyři ztrát,“ ohodnotil domácí kouč Viktor Pruša.

Trenér Pruša opět do utkání protočil všechny své hráčky, z čehož plyne i bodová úspěšnost týmu. Dvojciferné číslo na tabuli svítilo hned u šestice jeho svěřenkyň. Úchvatné statistiky zapsaly i v počtu asistencí (28). Zaslouženě tak nad BK Strakonice vítězí 109:45.

Žabiny Brno vs. BK Strakonice 109:45 (28:15, 26:11, 28:11, 27:8)

Body: Grigalauskyté 19, Stoupalová 18, Šoukalová 14, Beránková 14, Kopecká 13, Jurčenková 13, Holmes 9, Galíčková 5, Záplatová 3, Buřtová 1