Žabiny od finále ŽBL dělí jediné vítězství

Žabiny předvedly parádní výkon i ve druhém semifinálovém duelu a od finále je dělí jediný krok. Brněnské basketbalistky na půdě Hradce Králové dokázaly zvítězit v bouřlivé atmosféře 76:61. Ve čtvrtek 31. března tak mohou doma na Rosničce tuto sérii ukončit.

Hradecké lvice oproti prvnímu semifinálovému duelu nastoupily do domácího utkání v daleko lepší formě. I přes dobrou obranu brněnských basketbalistek se jim podařilo vytvořit si prostor pro zakončení, zejména pak zpoza tříbodové hranice. Od začátku zápasu se tak hrál vyrovnaný a tvrdý basketbal. Žabiny si ale držely mírné vedení a první desetiminutovku končily s náskokem pěti bodů (16:23).

V další čtvrtině dokázaly odskočit svým soupeřkám i na osmibodový rozdíl. Následovala ale hluchá pasáž, kdy se brněnským hráčkám nedařilo skórovat. Naopak Hradec se zásluhou Pamely Effangové (13 bodů v poločase) pomalu dotahoval. Bezbodovou tříminutovku přerušila až Petra Záplatová. Do konce prvního poločasu za hosty bodovala pouze Eliška Hamzová, a proto se do šaten odcházelo za vyrovnaného stavu 33:35.

Svojí třetí trojkou v utkání otevřela druhý poločas Michaela Vacková. Následný útok si ale její spoluhráčka Anna Jurčenková udělala čtvrtou osobní chybu a musela střídat. Tři tečky na tabuli svítily i u Moniky Grigalauskyté. Při absenci Natálie Stoupalové tak Žabiny ztratily výhodu výškové podkošové převahy. Tvrdou bojovností si svůj náskok udržely i nadále.

Jejich agresivní hra však byla dle sudích mimo pravidla basketbalu. Petra Záplatová si během desíti vtěřin nadělala tři osobní chyby. Další nepovolenou obranu předvedla Bria Holmes a tak byly brněnské basketbalistky šest a půl minuty před koncem ve faulech.

Hradecké lvice však této výhody nedokázaly patřičně využít. Žabiny nakonec vyhrály poměrem 61:76 a semifinálovou sérii tak mohou rozhodnout ve čtvertek doma. „Hradec na nás nastoupil se svojí tvrdou hrou a my se s tím nedokázaly ze začátku vypořádat. Soupeřky nám chodily na útočný doskok a tím následně dávaly jednoduché koše. Po poločase jsme dokázaly na tuto tvrdou hru zareagovat a přistoupit. Pak už tento agresivní souboj probíhal na obou stranách a vítězně jsme z toho zaslouženě vyšly my. Tak a teď už ten poslední krok,“ okomentovala Michaela Vacková, autorka 20 bodů (6/9 trojky).

Sokol Hradec Králové vs. Žabiny Brno 61:76 (17:23, 16:12, 17:23, 11:18)

Body: Vacková 20, Záplatová 11, Grigalauskyté 10, Hamzová 8, Kopecká 8, Vondráčková 7, Holmes 8, Jurčenková 4, Šoukalová 2, Beránková (nenastoupila), Buřtová (nenastoupila)